Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-11-25T17:46:28+01:00
1.Najprosciej mwoiac, poczkowanien ejst to odrywanie sie fragmentu ciala z jednego osobnika( najczesciej jednokomorkowca) wraz z materialemk genetycznym z ktorego rozija sie nowy osobnik o tym samym materiale genetycznym. Podzial komorki to zlozone procesy zacjodzace etapowe a ich wynikiem jest jest powstanie dwoch(lub 4 w wypadku mejozy) komorek potomnych o tym samym materiale genetycznym. Inaczej mowiac podzial to powstanie komorek bedacych czescia jakiegos organizmu a paczkowanie to powstanie nowego jednokomorkowego organizmu.
2. Rozmnazanie plciowe daje wieksza zmiennosc gemetyczna wiec jest ono prawie zawsze bardziej korzystne, zwlaszcza w srodkowiku ladowych, ktore ciagle sie zmienia, a rozmnazanaie bezplciowe jest korzystne dla organizow kolonijnych jak parzydelkowce, ktorym "zalezy" na powiekszaniu swej kolonii.
2009-11-25T17:48:36+01:00
1 Pączkowanie to wyrastanie drugiego organizmu z drugiego , a podział komórki to dzielenie się komórki na dwie częsci .
2 Płciowe gdy osobnik np. tygrys ma krótkie nogi i gdyby rozmnożył by się bezpłciowo to jego potomek dziedziczy wszystkie geny po nim gdyby miał małe nogi , a gdy rozmnozy się płciowo to np. matka będzie miała długie nogi i ojciec będzie miał długie nogi to dziecko będzie mialo też długie nogi . Bezpłciowe gdy jest bakteria którą odzieli sie od jej koloni to on żeby przetrwac sama sie rozmnozy .
2009-11-25T19:19:07+01:00
Podział komórki to proces zachodzący u wszystkich żywych organizmów, w którym komórka macierzysta dzieli się na dwie lub więcej komórek potomnych. Najpierw następuje podział jądra komórkowego poprzez mitozę, mejozę lub amitozę. Po podziale jądra dzieli się cytoplazma - cytokineza. Podział komórkowy jest jedną z faz cyklu komórkowego.Pączkowanie jest to rodzaj rozmnażania bezpłciowego. Polega ono na wytwarzaniu przez rodzicielski organizm małego fragmentu, który po oderwaniu się od rodzica samodzielnie rozwija się w identyczną genetycznie jego kopię. Można powiedzieć, że z genetycznego punktu widzenia pączkowanie to rodzaj klonowania. Przez pączkowanie mogą rozmnażać się np. gąbki, parzydełkowce, stułbie, u których proces ten jest poprzedzony mitotycznym podziałem jądra komórkowego. Wiele roślin (np. byliny) również potrafi się rozmnażać przez pączkowanie.

rozmnażanie płciowe jest korzystne przy zmiennych warunkach środowiskowych, bo gdy pojawi się np nowy wirus to wtedy populacja będąc zróżnicowana nie wymrze cała

bezpłciowe jest korzystne przy stałych warunkach środowiskowych, gdy potrzebna jest duża szybkość rozmnażania