Męcze się i męczę :) coś mi świta, ale nie wiem czy dobrze myślę.

3-miesięczna lokata w ING Banku Śląskim jest oprocentowana w wysokości 8% rocznie. Citiibank oferuje półroczną lokatę na 8,2%, a ING roczną na 8,4%. Możesz też skorzystać z miesięcznej lokaty na 7,8% w BPH. Uszereguj te lokaty pod względem efektywnej stopy procentowej, weź pod uwagę fakt, że każdy z banków oferuje kwartalną kapitalizację odsetek.
Chodzi o to, żeby nie tylko uszeregować, bo to potrafie zrobić na oko. Tylko jak to ładnie wyliczyć.? moze z jakiegoś wzoru. I ważne jest, zeby liczyć na "sucho" nie podstawiać żadnej kwoty!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-25T20:59:27+01:00
Wydaje mi się, że wygląda to tak:

dla sumy kapitału po I kwartale:

y = (x razy %)
4

po II kwartale:

z = y + (x razy %)
4

po III kwartale:

w = z + (x razy %)
4

po IV kwartale:

v = w + (x razy %)
4
gdzie:

% - oprocentowanie w skali roku
x - kwota na lokacie
4 - bo co trzy miesiące jesk kapitalizacja a w roku masz cztery kwartały

WAŻNE! - ta czwórka jest pod kreską ułamkową, pod nawiasem!!!, niestety, nie byłem w stanie wprowadzić matematycznych symboli bardziej czytelnych...;(

y - suma kap. + odsetki po I kw.
z - suma kap. + odsetki po II kw.
w - suma kap. + odsetki po III kw.
v - suma kap. + odsetki po IV kw.

Tylko jest jedno "ale", działa to jeśli wszystkie lokaty są oprocentowane w skali roku, chociaż chyba tak zawsze jest podawane...
Pozatym był jeszcze wzór na procent składany, którego plusem było to, że był krótszy, a tutaj trzeba liczyć etapami, dla każdej kapitalizacji odsetek. Nie da się policzyć od razu trzeciego kwartału, nie licząc dwóch poprzednich. W każdym razie po podstawieniu liczb działa, ale na wszelki wypadek sprawdź.

Pozdrawiam