Odpowiedzi

2009-11-26T10:52:23+01:00
Mahomet - urodził się najprawdopodobniej 20 kwietnia 571r. natomiast zmarł 8 czerwca 632r.
W okresie młodzieńczym jako kupiec wiele podróżował z karawanami, dzięki czemu spotykał się z wyznawcami różnych religii. W wieku 25 lat ożenił się ze starszą od siebie o 15 lat wdową Hadidżą. Mahomet często przebywał w odosobnieniu, na rozmyślaniach, w małej jaskini poza Mekką. Mając około 40 lat doznał pierwszych objawień (610r.). Od tego też czasu zaczyna głosić nową wiarę, znajdując dla niej zwolenników wśród członków rodziny, klas niższych i niewolników.
Po śmierci żony i wuja, swych zagorzałych popleczników, i z powodu niesłabnącej niechęci mieszkańców rodzinnego miasta Mahomet zdecydował się osiedlić w pobliskim mieście Jatrib (późniejsza Medyna), gdzie ludność była zdecydowanie przychylniej nastawiona do głoszonych przez niego idei. Moment przeniesienia się Mahometa i jego zwolenników z Mekki do Medyny nastąpił latem 622. Wydarzenie to nazywane jest ucieczką lub też emigracją.
W Medynie zorganizował Mahomet gminę muzułmańską, zalążek państwa arabskiego. Pragnął jednak by to Mekka stała się główną stolicą islamu.
W 630 Mahomet na czele swoich oddziałów dokonał podboju Mekki.
W dziesiątym roku ery muzułmańskiej (632) Mahomet odbył triumfalną pielgrzymkę do Mekki, która została nazwana "pielgrzymką pożegnalną". W trzy miesiące po powrocie do Medyny (8 czerwca 632) zmarł.
16 3 16