Odpowiedzi

2009-11-25T18:39:42+01:00
Okres rozwoju polskiej muzyki średniowiecznej rozpoczął się po przyjęciu przez Polskę chrztu. Z tej epoki znamy przeważnie tylko utwory kościelne, które rozbrzmiewały we wspaniałych wnętrzach wysmukłych gotyckich świątyń. W przeciwieństwie do utworów świeckich były one zapisywane i starannie przechowywane - dzięki temu przetrwały do naszych czasów. Uważa się często, że istniała wówczas tylko muzyka wokalna. Nie jest to prawda - w muzyce średniowiecza, zarówno kościelnej, jak i swieckiej, używano wielu instrumentów, zarówno dętych, jak i strunowych, a także perkusyjnych. Najwspanialszym pomnikiem średniowiecznej muzyki polskiej jest Bogurodzica. Jest to najstarsza pieśń polskiego rycerstwa. Nie znamy jej autora.
6 3 6
2009-11-25T18:52:40+01:00
W muzyce średniowiecza wyróznić dwa nurty: świecki i religijny. Przedstawicielami nurtu świeckiego byli wedrowni muzycy (trubadurzy, ministrele i truwerzy we Francji, bardowie w Anglii, skaldowie w północnej Europie, waganci, meistersingerzy w Niemczech, a Polsce natomiast rybauci).

W średniowieczu powstawał zapis nutowy. Wysokosci dźwieków oznaczane były podobnie jak dziś, brak natomiast było metrum i kresek taktowych.

Najstarszą polską pieśnią jest ''Bogurodzica'. Najstarszy zapis pochodzi z 1407r. Powstała na przełomie XIII i XiV w. Jej autor jest anonimowy - ówczesni artyści pisali 'na chwałę Bogu', wyzbywając się sławy.
W tej pieśni podmiotem lirycznym są ludzie, adresatem natomiast Matka Boza ( apostrofy w pierwszej strofie) i Jan Chciciel ( apostrofy w drugiej strofie).
''Bogurodzica'' jest jednogłosowym utworem. Charakterystyczną cechą są melizmaty ( polega to na tym, ze jedna sylaba tekstu śpiewana jest na wielu nutach).

Inne polskie pieśni z tego okresu to:
GAUDE MATER POLONIA [Ciesz się, matko Polsko]
Jest to pieśń religijna napisana w jezyku łacińskim. Autorem jest Wincenty z Kielczy. Treść opowiada o życiu św. Stanisławia, patrona Polski. Początkowo była jednogłosowa, później, w XIXw została rozpisana na chór. Była pierwszym polskim hymnem królewskim. Do dzis wykonuje sie go podczas ważnych uroczystości.

BREWE REGNUM [krótkie panowanie]
Pieśń swiecka pisana w jezyku łacińskim. Powstała w XVw, śpiewana jest przez Żaków krakowskich podczas juwenalii.
OJ CHMIELU, CHMIELU
Jest to najstarsza polska pieśń ludowa z Xw. Śpiewana jest w czasie wesela podczas 'oczepin'. Jej melodia oparta jest na 5 dźwiękach. Taka skala nazywa sie pentatoniką.


Masz do wyboru ;) Jeśli napiszesz wszystko, murowany celujący ;D

powodzenia!
6 3 6