Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-25T18:42:52+01:00
lasy tropikalne - zalesiony obszar na którym żyje około połowy z pośród wszystkich zwierząt i roślin obecnych na Ziemi. Lasy tropikalne są głównym źródłem tlenu oraz naturalnym zbiornikiem zatrzymującym dwutlenek węgla, dzięki czemu przeciwdziałają powstawaniu efektu cieplarnianego. Są również najbardziej złożonym ekosystemem, który kształtował się przez 5 milionów lat.
W obecnych czasach, dzięki prowadzonej przez człowieka rabunkowej gospodarce lasy tropikalne są już zredukowane do połowy ich pierwotnej wielkości. Szacuje się, że przy obecnym postępowaniu ludzi, lasy przestaną istnieć do 2050 roku.


1 1 1
2009-11-25T18:44:38+01:00
Środkowa część kontynentu leży w strefie klimatów równikowych-równikowego wilgotnego, gdzie panuje klimat wybitnie wilgotny (opady całoroczne) do podrównikowego suchego (krótka pora deszczowa w lecie); największe opady na wybrzeżu Zatoki Gwinejskiej (ponad 3000 mm rocznie, ponad 9000 mm na stokach Kamerunu); wraz ze wzrostem szerokości geograficznej roczna suma opadów maleje. Temperatury powietrza przez cały rok są wysokie i wahają się od 24-28 C. Na tym terenie Słońce góruje w zenicie dwa razy do roku. Obszar ów otrzymuje więc największa na Ziemi ilość energii. Panuje tam wieczne lato. Dnie i noce maja długość zbliżoną do 12 godzin. Wilgotność powietrza jest również bardzo duża. Gorące powietrze unosi się do góry natrafiając na niższą temperaturę skrapla się para wodna, co powoduje tworzenie się kłębiastych chmur, z których padają ulewne deszcze zwane zenitalnymi. Wysoka temperatura i duża ilość opadów powodują, że lasy są wiecznie zielone.