Odpowiedzi

2009-11-25T20:58:19+01:00
This is my friend, Ania. She is 14 years old. I and Ania go to same class. I meet she 4 years ago, when I came to new school. Ania have two brothers, Piter and Thomas. Piter and Thomas are twins, and they are 10 years old.
Ania is tall and thin. She's athletic. She play football and handball very well. She usually wear t-shirt and jeans.
She's very smart. Ania is one of best studends in my class. She is allways happy. She love say a lot of jokes.
I think, Ania is very good person and friend. She allways can help me with homework.


No to na polski:
To jest moja przyjaciółka, Ania. Ona ma 14 lat. Ja i Ania chodzimy to tej samej klasy. Poznałem ją 4 lata temu, jak przyszedłem do nowej szkoły. Ania ma dwóch braci, Piotra i Tomasza. Piotr i Tomasz są bliźniakami i mają 10 lat.
Ania jest wysoka i szczupła. Jest wysportowana. Bardzo dobrze gra w football i piłkę ręczną. Przeważnie ma na sobie t-shirt i jeans'y. Jest bardzo mądra/bystra. Ania jest jedną z najlepszych uczennic(uczniów) w mojej klasie. Ona zawsze jest szczęśliwa. Kocha opowiadać dużo dowcipów.
Myślę, że ania jest bardzo dobrą osobą i przyjaciółka. Ona zawsze może mi pomóc w mojej pracy domowej.Myślę, że tyle wystarczy :P
2009-11-25T21:02:46+01:00
Today I want to describe Sally. She is 17 years old and lives in Warsaw with her family. I met her at the summer camp. Sally is interested in volleyball. She also likes basketball and handball.
My friends is slim and 177 cm tall. She has long brown hair and beautiful green eyes. She usually wears t-shirt and black trousers.
I really like her. We enjoy spending time together.

Przetłumaczone:
Dzisiaj chciałbym opisać Sally. Ma 17 lat i mieszka w Warszawie ze swoją rodziną. Spotkałem ją na letnim obozie. Sally interesuje się siatkówką. Lubi także koszykówkę i piłkę ręczną.
Moja koleżanka jest chuda i ma 177cm wzrostu. Ma długie brązowe włosy i piękne zielone oczy. Zwykle ubiera się w t-shirt i czarne spodnie.
Bardzo ją lubię. Miło nam się razem spędza czas.