Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-25T21:44:46+01:00
Warto zauważyć, że palindromy zawierające słowa używane w wielu językach (np. idiota) brzmią swojsko, ale portugalskie ‘Ato idiota’ to jednak nie to samo, co polskie ‘A to idiota’. Niewiele polskich palindromów zachowało się z dawnych czasów. Można tu wymienić mniej znany palindrom ks. Waśniowskiego „Co w onei? ow pokoy y okop, woien owoc” oraz wymieniony na początku najbardziej znany przez Polaków palindrom „Kobyła ma mały bok”. Brak materiałów powoduje, że muszę ograniczyć się do tych, które powstały w XX wieku.

Palindromy przed II wojną światową kolekcjonował i opisywał wielki poeta, Julian Tuwim, autor książki „Pegaz Dęba” pisanej przed wojną i wydanej w 1950 roku. Publikacja ta poświęcona jest różnym rozrywkom słownym. Warto tu przytoczyć fragment opinii znajdującej się we wstępie, a odpowiadającej na pytanie, po co ludzie tak łamią sobie głowę: „Jest jeszcze jedno źródło, z którego wypływają wierszopisarskie androny i zabawki - źródło, które pominąć byłoby grzechem: dobry żart, tynfami opłacany, poczucie humoru, figiel, psikus, no i - bzik”.

Palindromom poświęcono jeden rozdział książki. Jest w nim wiele materiału dotyczącego historii palindromów oraz bardzo ciekawe opisy rozrywek „palindromopodobnych” (np.”raki” i inne). Palindromów Juliana Tuwima jest tylko sześć, w dodatku nie wszystkie spełniają warunki palindromu (np. „cz” w palindromie polskim musi przejść wspak w „zc”, a nie znowu w „cz”, więc zdanie „Zakopane i cele wieczoru urocze i w lecie na pokaz” jest urocze, ale nie jest palindromem).
A oto dwa oryginalne palindromy Juliana Tuwima: