Odpowiedzi

2009-11-25T23:47:03+01:00
Przykładasz głowe (ucho) do ust poszkodowanego i przez 10 sek. sprawdzasz czy słychac odech. jeśli nie to kładziesz luźno dłon na klatce piersiowej i sprawdzasz czy się unosi i opada. jesli nie najlepiej sprawdzić puls przy tętnicy szyjnej
7 3 7
2009-11-25T23:53:26+01:00
Wykonując odgięcie głowy i uniesienie żuchwy udrożnij drogi oddechowe. Utrzymując drożność dróg oddechowych wzrokiem, słuchem i dotykiem poszukaj prawidłowego oddechu przez 10 sekund. Oceń wzrokiem ruchy klatki piersiowej, nasłuchuj przy ustach poszkodowanego szmerów oddechowych, staraj się wyczuć ruch powietrza na swoim policzku. Jeżeli poszkodowany nie oddycha rozpocznij uciskanie klatki piersiowej.
13 4 13
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-26T00:39:30+01:00
Ocena oddychania
Oceniając drożność dróg oddechowych, należy przez 10 sekund obserwować oznaki oddychania, wsłuchiwać się w nie i starać się je wyczuć oraz:

- Obserwować ruchy klatki piersiowej
- Nasłuchiwać przy ustach odgłosów wydawanych przy oddychaniu
- Starać się wyczuć wydychane powietrze własnym policzkiem.

Warto wiedzieć, że przyspieszone lub zwolnione oddychanie (przy normie od 10 do 24 oddechów na minutę) świadczy o złym stanie poszkodowanego. Należy zaobserwować, czy oddech jest płytki, normalny czy głęboki. Równie istotne jest, czy poszkodowany oddycha lekko, czy z trudnością.

Ocena krążenia krwi
Ocena krążenia krwi polega na 10-sekundowej kontroli tętna na tętnicy szyjnej. Wykonanie tej czynności wbrew pozorom nie jest łatwe. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Europejskiej Rady Resuscytacji oceny tętna powinni dokonywać jedynie dobrze przeszkoleni ratownicy. Jeśli wyczuwa się tętno, należy sprawdzić, czy jest ono:
- Obserwować szybkie, normalne czy wolne
- Obserwować dobrze czy trudno wyczuwalne
- Obserwować miarowe czy niemiarowe.
Tętno, zarówno u osoby przytomnej, jak i nieprzytomnej, jest najlepiej wyczuwalne na tętnicy szyjnej, gdyż jest ona większa od tętnicy promieniowej na wysokości nadgarstka. Oceny akcji serca i krążenia dokonuje się przez bezpośrednie osłuchanie uchem okolicy sercowej na klatce piersiowej oraz ocenę tętna na tętnicy szyjnej lub, w uzasadnionych przypadkach, gdy jest to jedyne miejsce dostępne, na tętnicy promieniowej. Mniej wprawni ratownicy mogą dokonać oceny zachowanego, efektywnego krążenia krwi, oceniając występowanie normalnego oddychania i kaszlu lub poruszanie się poszkodowanego.
5 4 5