Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-26T10:05:00+01:00
Jodła i świerk należą go gatunku drzew sosnowatych. Sylwetką jodła przypomina świerk, jednak w odróżnieniu od niego wierzchołek starych jodeł jest na ogół charakterystycznie spłaszczony, tworząc tzw. bocianie gniazdo. Świerk ma przeważnie regularną, stożkowatą koronę.
Jodła ma gęstszą koronę niż świerk, jej igły są równo ułożone, wydzielają przy tym bardzo przyjemny, żywiczny zapach. Świerk posiada spiralnie osadzone, kłujące szpilki, ostro zakończone, do 2,5 cm długości. Igły jodły mają długość ok. 2,5cm, w przeciwieństwie do igieł świerku są spłaszczone, giętkie i ułożone na gałązce grzebieniasto, ich wierzchołki są tępo zakończone lub mają wyraźne wcięcie.
Jodła pospolita wyróżnia się wyraźnie jasną, srebrzystopopielatą i stosunkowo gładką korą oraz stojącymi – wzniesionymi pionowo, przypominającymi z daleka świece szyszkami żeńskimi, które są osadzone na górnych gałęziach i po dojrzeniu całkowicie rozpadają się na drzewie w pierwszym roku, pozostawiając na gałęziach jedynie sterczące trzpienie (nigdy nie znajduje się pod drzewami całych szyszek). Szyszki świerku są cylindryczne i w przeciwieństwie do szyszek jodły zwisają do dołu, opadają w całości po dojrzeniu nasion.
Dłużej rośnie i trudniejsza w hodowli jest jodła - jej hodowla w szkółkach trwa od 4 do 5 lat, a świerku - tylko dwa lata.
26 4 26