Odpowiedzi

2009-11-26T13:41:28+01:00
Cześć doszedł do mnie twój list i mogę ci pomóc. Podczas posiłku nie rozmawiamy tylko jemy w ciszy. mnie w domu wszyscy jesmy w jadalni a gdy już skończymy to dziękujemy i czekamy na drugie danie aż inni zjedzą swoje danie. to są moje obycaje.
1 1 1
  • Użytkownik Zadane
2009-11-26T13:51:18+01:00
Cześć doszedł do mnie twój list i mogę ci pomóc. Podczas posiłku nie rozmawiamy tylko jemy w ciszy. mnie w domu wszyscy jesmy w jadalni a gdy już skończymy to dziękujemy i czekamy na drugie danie aż inni zjedzą swoje danie. to są moje obycaje.
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-26T14:16:52+01:00
Cześć, Piotrek!
Dostałem od Ciebie list z waszymi tradycjami świątecznymi. Bardzo mi się spodobały, lecz chciałem przedstawić Ci nasze Polskie tradycje. Opiszę Ci jak wygładają tradycyjne Polskie święta Bożego Narodzenia.
Już początkiem grudnia cieszymy się, ze zbliżają się święta. W każdym kraju szóstego grudnia jest święto Świętego MIkołaja. Dzieci szczególnie czekają na ten dzień. Jeśli w grudniu jest śnie, to milej spędza się czas oczekiwania na święta. W moim domu świąteczne przygotowywania rozpoczynają się od około 18 grudnia. Zaczynamy od ubierania choinki. Staramy się aby każdy członek rodziny zawiesił chociaż jedną bombkę. Następnie są wielkie porządki. Cztery dni przed wigilią, moja mama wraz z siąstrą przygotowują wigilijne potrawy. Część zamrażają, aby były świeże. Potraw powinno być dwanaście U mnie nie ma dwunastu. Oto kilka z nich: uszka z grzybami i z barszczem czerwonym , pierogi z kapustą i serem, gołąbki z sosem pieczarkowym, ryba- karp i jakaś bez ości,kapusta z grochem, kompot z suszonych owoców.
Gdy nadejdzie dzień wigilijny, moja siostra przygotowuje karteczki z imionami członków rodziny, aby położyć na stól. Mama doprowadza potrawy do spożycia, a ja z tatą robimy stroiki. Mama nakrywając do stołu klądzie dodatkowy zestaw dla wędrującego czlowieka, aby mół razem z nami zjeść wieczerzeę. Następnie czkamy na pierwszą gwiazdę, aby móc rozpocząć kolacje wigilijną. Zaczynamy od przeczytania Ewangelii św. Mateusza, o narodzeniu Pana Jezusa. Póżniej modlimy się i dzielimy opłatkiem, składając sobie życzenia. Zasiadamy do stołu i jemy pyszne potrawy. Po zjedzeniu głowa rodziny, czyli tata zagłada pod choinkę i wyciąga prezenty dla każdego. Razem z siostrą najbardziej lubimy ten moment. O dwunastej w nocy idziemy na tak zwaną pasterkę.
W Boże Narodzenie zawsze śpimy długo, ponieważ wróciliśmy późno z pasterki. Popołudniu jedziemy do rodziny, aby miło spędzić czas.
Drugi dzień świąt jest podobmy, lecz rano idziemy do kościoła. Popołudnie spędzamy tak samo.
Zaczęcam Cię do tego, abyś przyjechał do Polski i razem z nimi spędził te cudowne święta.

( Twoje imię)
P.S. Pozdrów dodzinę:)
4 4 4