Odpowiedzi

2009-11-26T15:45:45+01:00
1. Ocenić sytuacje-wyciek paliwa, płonący pojazd itp.
2. Najlepiej wskazać palcem osobę która ma zadzwonic po pomoc.
3. Próbujemy nawiązać kontakt z poszkodowanym-delikatnie szturając w bark. Jesli nie ma reakji sprawdzamy oddech i tetno.
4. Gdy wyczuwamy oddech i nie ma zadnych zagrozen czekamy na karetke. Gdy samochód plonie lub jest wyciek paliwa wyciągamy delikatnie poszkodowanego z samochodu (uwaga na kregosłup-głownie szyja)
5. Gdy wyjęlismy poszkodowanego ukladamy go w pozycji ustalonej i przechodzimy do reanimacji (resuscytacji).
Oficjalnie wystarczą same uciski (30). ale najlepiej 30x2 (30 usciskow + 2 wdechy).
Uciskamy poszkodowanego do przyjazdu karetki lub max 3-5min gdyz wtedy mozg przestaje oddychac.
Jestem strazakiem i przeszedlem taki kurs wiec jak najbardziej polecam :] sry za bledy ale nie lubie polskich znakow ;P pzdr
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-26T18:27:23+01:00
ZAWAŁ SERCA - (martwica mięśnia sercowego); krew nie dopływa do serca, występuje kłucie w klatce piersiowej. Ból promieniuje wszędzie, zawał prowadzi do obrzęku płuc, występują lęki: poszkodowany boi się, że umrze. Należy jak najszybciej go uspokoić, zastosować pozycję półsiedzącą, przy dusznościach porozpinać z ubrań, serce powinno jak najwolniej pracować. Osobie przytomnej pomóc podać nitroglicerynę (ratownik NIGDY SAM nie podaje żadnych leków!) lub aspirynę - pod język.

ASTMA OSKRZELOWA - problemy z oddychaniem, z mówieniem, poszkodowany nie może wypuścić powietrza => pozycja półsiedząca.

PADACZKA - niekontrolowane drgawki, bądź wzrok utkwiony w jednym punkcie; należy chronić głowę (uklęknąć przy poszkodowanym i utrzymywać ją między naszymi kolanami aż do zakończenia ataku). Osoba, która chora jest na padaczkę NIGDY nie zadławi się własnym językiem (tylko jego nasada się zapada); przy ataku może również występować piana z ust. Istnieje również tzw. padaczka alkoholowa. Po ataku osoba jest nieprzytomna (może popuścić mocz, kał, zwymiotować), następuje rozluźnienie mięśni.
P.S Może pomogłam :))))