Odpowiedzi

2009-11-26T15:41:16+01:00
Węgry: Strzelanina na uniwersytecie

23-letni student farmacji wszedł przed południem do Instytutu Badań Biofizycznych uniwersytetu w węgierskim mieście Pecs i zaczął strzelać z broni krótkiej. W wyniku obrażeń zginął jeden jego kolega, dwaj inni studenci i sprzątaczka są ranni.Wśród rannych jedna osoba jest w stanie krytycznym, a stan dwóch jest poważny - poinformowała rzeczniczka policji Bernardett Bojton.
Sprawca uciekł z budynku Instytutu do pobliskiej kliniki, skąd zatelefonował na policję i poddał się. Został aresztowany przez komandosów 20 minut po strzelaninie.Na razie nie wiadomo, co było motywem jego działania.
Policja otoczyła teren. Na miejsce zdarzenia ma przybyć minister oświaty i kultury Istvan Hiller.LubObama chce od sojuszników 10 tys. żołnierzy

Prezydent USA Barack Obama chce, aby sojusznicy z NATO wysłali do Afganistanu dodatkowo 10 tysięcy żołnierzy, lecz ci są gotowi jedynie do udostępnienia połowy tej liczby - napisał dziennik "New York Times", powołując się na amerykańskie źródła rządowe i kręgi natowskie.
Państwa NATO wykazują rezerwę wobec tak znacznego zwiększenia swojego udziału w ponoszeniu ciężarów wojny. Operacja w Afganistanie jest coraz bardziej niepopularna w tych krajach. Rośnie też zaniepokojenie z powodu korupcji we władzach kierowanych przez prezydenta Hamida Karzaja.
Dzień wcześniej "NYT" informował, powołując się na doradców amerykańskiego prezydenta, że Obama może wysłać do Afganistanu 25-30 tys. żołnierzy USA. Swoją nową strategię w wojnie w Afganistanie prezydent ma przedstawić 1 grudnia, przemawiając w akademii wojskowej West Point.W środę premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown powiedział, że kilka państw NATO zaoferuje wysłanie dodatkowo do Afganistanu łącznie 5 tys. żołnierzy. Brytyjski minister obrony Bob Ainsworth poinformował też, że Londyn wyśle dodatkowo 500 żołnierzy. Jak dotąd Słowacja zaoferowała 250 dodatkowych żołnierzy, Gruzja od 700 do tysiąca, a Korea Południowa oświadczyła, że wyśle "kilkuset" ludzi do ochrony swych ekip pomagających przy odbudowie Afganistanu. Niemcy i Francja wzdragają się przed rozszerzeniem swych kontyngentów w Afganistanie, a Holandia i Kanada dyskutują nad wycofaniem swych sił z tego kraju.
Mam nadzieje że pomogłam pozdrawiam :)
2009-11-26T16:43:58+01:00
Polska
Premier Donald Tusk ujawnił plan zmian w Konstytucji RP. Prezydent ma być wybierany przez Zgromadzeni Narodowe, bez prawa weta, a co się z tym wiąże, znacznie większe kompetencje otrzyma rząd. Zmniejszeniu ma ulec także liczba posłów i senatorów, wybieranych w okręgach jednomandatowych. Zmiany mają zostać wprowadzone jeszcze przed kampanią do wyborów prezydenckich w 2010 roku.

Są to dość poważne zmiany w polskim ustawodawstwie, które wchodządzc w życie znaczne osłabiły by pozycje prezydenta.

1 5 1