Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-26T16:16:53+01:00
Według legendy, ojcem króla Artura był Uther Pendragon, król Brytanii, który podstępem, dzięki pomocy czarnoksiężnika Merlina spełnił swą miłość do królowej Igrane. Uther przybrał postać męża Igrane - księcia Kornwalii - Gorloisa, który został wcześniej podstępem wyciągnięty na wojnę. W ten sposób narodził się Artur.

Zgodnie z umową, którą zawarł król Uther z Merlinem, dziecko zostało zabrane przez czarnoksiężnika zaraz po narodzeniu i oddane w opiekę Ektorowi. Kiedy Artur dorósł, dowiedział się prawdy o swoim pochodzeniu od Merlina kiedy przypadkiem wyrwał miecz wbity w skałę (umieszczony w niej przez Merlina), szukając oręża dla przybranego brata, który miał walczyć w turnieju rycerskim. Według legendy, królem miał zostać ten, kto wyciągnie ów miecz. Zebrani nie chcieli się zgodzić, by był nim Artur, jednak opór stopniowo malał, gdy młodzieniec bez problemu wkładał i wyciągał ze skały miecz, kiedy inni nie mogli tego uczynić. W ten sposób okazało się, że Artur jest prawowitym królem Brytanii...

Lata rządów Artura były czasem pokoju i rozkwitu Brytanii. Król zebrał największych rycerzy królestwa i wyznaczył im miejsca przy okrągłym stole, za żonę wybrał sobie zaś piękną Ginewrę. Nowa królowa potajemnie romansowała jednak z jednym z rycerzy Artura - Lancelotem, za co została skazana na śmierć, Lancelot jednak uratował ją w ostatniej chwili i odjechali razem.

Tymczasem Mordred - syn Morgany (oraz według niektórych wersji legendy samego Artura), siostry Artura, córki Igrane, chciąc zdobyć koronę, rozpoczął wojnę z królem Arturem. Podczas jednej z bitew starli się ze sobą sam na sam i zadali sobie nawzajem śmiertelne rany. Umierający Artur nakazuje jednemu ze swych rycerzy - Bedivere, by wziął jego miecz, Excalibur i wrzucił do pobliskiego jeziora, oddając go tym samym Pani Jeziora, od której miecz pochodził. Z chwilą gdy miecz wpadał do wody, Bedievere ujrzał rękę, która chwyciła go i wciągnęła pod wodę. Konający Artur został zabrany na wyspę Avalon i według legendy ma powrócić, gdy Brytania znajdzie się w potrzebie.
1 5 1
2009-11-26T16:17:03+01:00
LEGENDA O KRÓLU ARTURZE


Artur był nieślubnym dzieckiem Utara Pendragona i Igierny, która była małżonką kornwalijskiego księcia. Przyszły władca Kamelotu wychowywał się z dala od rodziców. Jego opiekunem był czarodziej - Merlin. To właśnie Merlin podarował Utarowi słynny okrągły stół wraz ze wspaniałym zamkiem. Jednakże Pendragon zmarł i wśród rycerzy okrągłego stołu nie było zgody co do tego, kto ma zostać jego następcą. Decyzję podjął Merlin. Według jego słów tron należał się temu, który wyciągnie miecz utkwiony w skale i trzymany w niej magiczną siło. Miecz ten wcześniej w niewyjaśnionych okolicznościach pojawił się w Londynie. Wielu próbowało wyjąć miecz ze skały, ale żadnemu nie udało się dokonać tej sztuki. W tym czasie Artur przybył do Londynu na turniej rycerski. Opiekunem młodzieńca miał być jeden z biorących udział w turnieju rycerzy. Tuż przed walką zorientował się on, że nie ma przy sobie miecza. Wówczas kazał Arturowi przynieś jakiś oręż. Ten postąpił zgodnie z poleceniem i wyciągnął utkwiony w skale Miecz Anglii (tak nazywał się miecz, który miał zostać wyciągnięty przez następcę Pendragona) i nieświadom wagi swojego czynu zaniósł go swojemu opiekunowi. Wtedy dowiedział się, że według legendy powinien zostać królem. Jednak nie wszyscy rycerze chcieli się zgodzić, żeby Artur był ich królem. Dzięki pomocy Merlina w końcu objął należny mu tron.
Miecz Anglii został zniszczony. Stało się to w momencie, gdy porywczy Artur dobył go bez powodu przeciwko jednemu ze swoich rycerzy. Król przekonał się, że w dużym stopniu jet zależny od magii. Pogrążony w czarnych myślach Artur szedł brzegiem jeziora, gdy wynurzająca się z wody ręka podała mu jego nowy oręż - słynny miecz, Ekskalibur. Dzięki tej wspaniałej broni i swej mądrości Artur dokonał wielu chwalebnych czynów - m.in. udało mu się zjednoczyć Brytanię. Król znalazł swoją miłość. Jego wybranka Ginerwa była córką szkockiego króla Leodegransa. Szczęście Artura nie trwało jednak wiecznie. Ginerwa zakochał się w Lancelocie - jednym z rycerzy okrągłego stołu. Młodzi zostali kochankami. Kiedy stało się jasne, że król wie o zdradzie, Lancelot zbiegł do Bretanii. Artur ruszył w pościg za zdrajcą. To był początek końca wspaniałego królestwa. Władca oblegał twierdzę Lancelota. Przerwał jednak oblężenie, gdy dowiedział się, że jego siostrzeniec zajął Kamelot. Artur zwołał rycerzy do walki z buntownikiem. Zanim jednak doszło do bitwy, prawowity król i zdrajca spotkali się by omówić warunki pokoju i zapobiec rozlewowi krwi. Nieufni w stosunku do siebie wydali obaj wydali rozkaz swoim wojskom, by rozpocząć walkę gdy tylko choć jeden z przeciwników dobędzie broni. Pech chciał, że jeden z rycerzy wyjął miecz by obronić się przed wężem. Wtedy rozpętało się piekło, z którego żywi wyszli tylko dwaj rycerze Artura. Wszyscy przeciwnicy zginęli. Konający król rozkazał wrzucić Ekskalibur do tego samego jeziora, z którego otrzymał wspaniały miecz, sam zaś udał się zaczarowaną łodzią do Awalonu by uleczyć rany. W ostatnich słowach wspomniał wiernym rycerzom, że kiedyś jeszcze wróci by znów poprowadzić swój lud.
Grób Artura znajduje się w Glastonbury. Jest na nim napis, który głosi: -Tu leży Artur, który był królem i królem będzie-.
Istniej kilka wersji legendy o królu Arturze. Różnią się one od siebie szczegółami, np. w jednej z wersji, Merlin podarował okrągły stół nie Pendragonowi, a samemu Arturowi w dniu ślubu z Ginerwą. Takich różnic jest jeszcze kilka. Ja w tym artykule oparłem się na, moim zdaniem, najpopularniejszej wersji tej legendy.
2 5 2