Odpowiedzi

2009-11-26T17:03:11+01:00
Na pierwszym planie obrazu Jana Matejki „Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki”, w samym centrum, znajduje się Kochanowski wraz z córką. Pisarz, trzymając Urszulkę w objęciach, jednocześnie wskazuje na nią dłońmi, co świadczy o tym, że jest na obrazie najważniejsza. Jej ręce są opuszczone i bezwładne, symbolizują odchodzenie. Urszulka ubrana jest w białą sukienkę, na jej piersi leży krzyż, a u wezgłowia znajduje się róża. Dziewczynka leży w trumience z wygrawerowanym napisem „Orszula”. Na twarzy Kochanowskiego maluje się rozpacz, smutek, żal i cierpienie. Całuje on córkę, która wydaje się być spokojna, pogodna, niewzruszona.
Na drugim planie, po lewej stronie, znajduje się obraz Matki Boskiej i Jezusa, a także stojąca obok, dająca nienaturalne światło świeca. Pod obrazem widzimy zapalony znicz. Po prawej stronie obrazu widoczny jest regał z książkami i znajdująca się obok rzeźba smutnego, płaczącego aniołka. W prawym dolnym rogu obrazu dostrzegamy lutnię, która symbolizuje sztukę i talent poetycki, jaki niewątpliwie posiadała Urszulka. Lutnia leży na czerwonym materiale, który oznacza zwycięstwo nad śmiercią. Można więc powiedzieć, że lewa strona obrazu ukazuje przedmioty związane z Bogiem, duchowością, a prawa – przedmioty używane w życiu codziennym. Po prawej stronie możemy wyróżnić także ciemną kotarę, która świadczy o intymności sceny, ponieważ wpisuje widza w obraz, jest „oknem” na świat Kochanowskiego.
Tło obrazu jest bardzo ciemne. Oświetlona jest tylko Urszulka i głowa oraz ręce jej ojca, co wyróżnia i uwidacznia obie postacie. Całość jest przygnębiająca, wyraża smutek Kochanowskiego po stracie najbliższej osoby.
1 4 1
2009-11-26T17:07:40+01:00
Na obrazie Jana Matejki ,, jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki" widzimy na pierwszym planie Jana nad zwolkami swojej coreczki, podpiera ja prawa dlonia, lewa natomiast trzyma jej dlon cieplym gestem ojcowskim caluje jej ruda glowke. Urszulka lezy w malej trumience. Jest ubrana w delikatna biala sukienke, na jej piersiach polozony jest krzyz zapewne jako smak chrzescijanstwa. jej ojciec ma natomiast na sobie ciemny stroj obszyty bialym kolnierzem. Na grugim planie widac obraz matki Bozej w koronie a obok Pana Jezusa takze w koronie. na dole obrazu mozemy zobaczyc przedmioty potrzebne do Liturgii Eucharytycznej. W tle widac swieczke, ktora oswitla dwuplanowy obraz.


Praca nie z netu, pisalam na lekcji ;)
1 4 1
2009-11-26T17:11:36+01:00
Obraz pt. "Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki" został namalowany w 1862 roku przez Jana Matejkę.
Na pierwszym planie ukazują się dwie postacie: Jan Kochanowski, który przytula swoją zmarłą córkę Urszulę.Jego twarz wyraża smutek i rozpacz,ponieważ bardzo ją kochał.W tle widać obraz Marii z dzieciątkiem i zapaloną świecę.Na obrazie przeważają ciemne kolory,tylko szata Urszuli ma jasną barwę.

Mam nadzieję ,że pomogłam :)
1 2 1