Odpowiedzi

2009-11-26T18:02:17+01:00
Rozwój Grecji nastąpił w starożytności.Na tych terenach powstało wiele polis. Wkrótce pojawiły się pierwsze konflikty między polis, zakończone wojną peloponeską. Po śmierci Aleksandra hellenistyczne imperium rozpadło się.

W 146 r. p.n.e. Grecja stała się rzymską prowincją, a jej kultura stopniowo zaczęła wpływać na kulturę rzymską. Następnie od 395 jako część cesarstwa wschodniorzymskiego weszła w skład cesarstwa bizantyjskiego.
W 1821r. Grecy rozpoczynają powstanie, które po uzyskaniu pomocy Anglii, Francji i Rosji doprowadza do uzyskania przez nich niepodległości w 1830 r.

W wyniku wojen przyłączone zostały Kreta, Epir, oraz Macedonia z Salonikami. Po I wojnie światowej doszło do czyli zjednoczenia wszystkich Greków w ramach jednego państwa, odrodzonego imperium bizantyjskiego ze stolicą w Konstantynopolu.
2009-11-26T18:03:17+01:00
Grecja to państwo położone w południowo-wschodniej Europie, które obejmuje południową część Półwyspu Bałkańskiego oraz 114 dużych wysp,
Hellada to ogólna nazwa starożytnej Grecji, a Hellenowie to mieszkańcy Tesalii (pierwotnie Helladą określano też te ziemie) oraz to nazwa, którą sami określają się Grecy. Kolonie to posiadłości państwa, którego nazywa się krajem macierzystym lub metropolią, znajdująca się poza jego granicami i podlegająca bezpośredniej zależności politycznej i gospodarczej. Metropolię masz obok. Polis to w skrócie miasto-państwo (forma państwa w starożytnej Grecji, Fenicji i Mezopotamii). Achajowie to plemię Greckie, oni pierwsi przybyli i podbili ją. 'Jonowie' na przyszłość - wraz z Achajami i Eolami zasiedlili środkową i południową Grecję. Darowie mieli mniejszy poziom rozwoju od nich, oni zniszczyli całą kulturę grecką. Wierzenia greków - uważali, że życie na ziemi jest ciekawsze niż te po śmierci. Po przepłynięciu rzeki Styks w łodzi Charona los zmarłego zależał od 3 sędziów - Minosa, Radamantysa, Ajakosa. Tam dusza zmarłego była sądzona i jak wiadomo - szła w jedno z trzech miejsc spoczynku wiecznego. O wojnach dużo by pisać, zajrzyj do internetu... Igrzyska sportowe były moim ulubionym zagadnieniem w temacie:) Odbywały się one na cześć boga Zeusa, rozgrywały się w Olimpii co cztery lata. Pierwsze Igrzyska odbyły się w 776r p.n.e. Mogli w nich uczestniczyć tylko mężczyźni, występowali nago. Na Igrzyska przybywało wielu gości, widzów i pielgrzymów. Konkurencje to : biegi, zapasy, skoki, wyścigi konne, pentatlon, boks, pankration, wyścigi rydwanów i też wyścigi hoplitów. Nagrodami były wieńce z gałązek oliwnych, później pieniądze.