1. wyjaśnij , dlaczego miejsca ukąszenia mrówek są zaczerwienione i bolesne . Jaki odczyn powinien mieć roztwór stosowany do ich przemywania .
2. Wyjaśnij , czy za pomocą wywaru z czerwonej kapusty można odróżnić alkohol etylowy od kwasu octowego >
3.Napisz jaką barwę będzie miał wywar z czerwonej kapusty po dodaniu do niego kilku kropli kwasu oleinowego .

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-27T00:46:22+01:00
1. wyjaśnij , dlaczego miejsca ukąszenia mrówek są zaczerwienione i bolesne . Jaki odczyn powinien mieć roztwór stosowany do ich przemywania . W "jadzie" mrówek jest kwas mrówkowy, który jest "parzący" i powoduje zaczerwienienia skóry człowieka. roztwor do przemywania ran powinien miec odczyn lekko zasadowy.
2. Wyjaśnij , czy za pomocą
wywaru z czerwonej kapusty można odróżnić alkohol etylowy od kwasu octowego > Podaje się, ze alkohole maja wlasciwosci kwasow, ale tylko praktyka mozna zbadac czy sie zabarwi, czy nie. Kwas octowy sprawdzalem - barwi sie na rozowo, w przypadku alkoholu (nie sprawdzialem) albo zabarwi sie na mniej rozowy albo pozostanie niebiesko fioletowy, ale jezcze jedno.. tego wywaru uzywa sie jako odczynnik, gdy nie mozna kupic fenoloftaleiny lub oranzu i aby utrwalic ten wskaznik (wywar) dodaje sie do niego spirytus (czyli alkohol etylowy) i pozniej ma taie same wlasciwosci. wiec pewnie mozna odroznic te dwa zwiazki organiczne.
3.Napisz jaką barwę będzie miał wywar z czerwonej kapusty po dodaniu do niego kilku kropli kwasu oleinowego. Odczyn kwasowy wykazują tylko te kwasy organiczne, które rozpuszczają się w wodzie. Gdy rośnie długość łańcucha węglowodorowego: maleje moc kwasów. Ten kwas jest slabo rozpuszcalny w wodzie i lancuch weglowodorowy jest dlugi. Wlejac go do tego wywaru najprawdopodobniej nawet sie nei rozpuści.
4 2 4