Odpowiedzi

2009-11-26T18:30:22+01:00
W pełni zgadzam się z twierdzeniem że bohaterowie powieści Aleksandra Kamińskiego pt. " Kamienie na szaniec " potrafili pięknie żyć i pięknie umierać. Dlatego też postaram się przytoczyć odpowiednie argumenty, które przekonają do słuszności tego twierdzenia.
Argumentem przekonującym, że bohaterowie utworu potrafili pięknie żyć jest całokształt ich osobowości. Mimo iż byli normalnymi chłopcami wyróżniali się spośród innych. Głównymi cechami, które wyróżniały Zośkę , Alka i Rudego spośród reszty była niesamowita odwaga, umiejętności przywódcze i przede wszystkim dobre serca niosące pomoc wszędzie i wszystkim. Nie potrafili myśleć tylko o sobie, nie potrafili patrzeć na ludzkie cierpienie. Byli dobrymi ludźmi z piękną osobowością.
Przejdźmy do argumentu mówiącego o tym , że Rudy, Alek i Zośka potrafili pięknie umierać. Chłopcy w pełni oddali się akcjom Małego Sabotaży i dywersji. Ryzykowali w nich swoje życie jednak nie przestali się sprzeciwiać niemieckiej propagandzie. Rudy będąc w więzieniu nie wydał przyjaciół mimo iż był katowany, bity, torturowany. I chociaż zmarł w stanie krytycznym umarł pięknie , dzięki temu że pozostał lojalny przyjaciołom i był gotowy na tą śmierć. Nie został opuszczony, przyjaciele uratowali go z ciężarówki i i cały czas przy nim byli. Alek zmarł przez ranę w akcji pod Arsenałem, w której za wszelką cenę ratował Rudego i innych więźniów przewożonych karetką. Ratował innych narażając siebie.Umierając dał szansę na normalne życie wielu ludziom.Zośka oddał życie w jednej z akcji.Udało mu się zdobyć jeden z posterunków niemieckich co praktycznie nie dawało ogromnych szans na przewagę nad Niemcami, jednak samo to że nie stchórzył, walczył w dobrym celu jest wielkim gestem wymagającym odwagi.
Każdy z chłopców oddał życie w dobrym celu i to spowodowało, że potrafili pięknie umierać.
Bohaterowie "Kamieni na szaniec" potrafili pięknie żyć i pięknie umierać ponieważ wiedli życie, w którym zawsze było miejsce dla innych. Chętnie nieśli pomoc każdemu, który jej potrzebował.Potrafili pięknie umierać gdyż oddali swoje życie by ratować innych.Dlatego też w pełni zgadzam się z tym twierdzeniem.
3 4 3