Napisz na MIN. 6-7 zdań opisz znaczenie symboliczne tej przypowieści.(Symbol Ojca i Synów)
Jest to przypowieść o synu marnotrawnym.Tu daje ten fragment:
Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do ojca:
"Ojcze, daj mi część majątku, która na mnie przypada". Podzielił więc majątek między nich. Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie. A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na swoje pola żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. Wtedy zastanowił się i rzekł: Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie; już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mię choćby jednym z najemników. Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: "Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem". Lecz ojciec rzekł do swoich sług: "Przynieście szybko najlepszą szatę i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi! Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się, ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się". I zaczęli się bawić.
Tymczasem starszy jego syn przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to ma znaczyć. Ten mu rzekł: "Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego". Na to rozgniewał się i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. Lecz on odpowiedział ojcu: "Oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę". Lecz on mu odpowiedział:
"Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się".

CZYLI PRZECZYTAĆ I OPISAĆ SYMBOLICZNE ZNACZENIE OPOWIEŚCI.

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-26T20:21:16+01:00
Przypowieść o synu marnotrawnym ma znaczenie symboliczne, ponieważ odnosi się do każdego nie tylko syna, ale i córki. Każdy bowiem młody człowiek posiada cechy buntownika. Właśnie przez tą buntowniczość chce jak najszybciej wejść w życie dorosłe. Nierzadko staje się to zbyt szybko i tak jak w przypowieści, młodego człowieka nadal interesuje tylko zabawa i bez jakiegokolwiek przejmowania się przyszłością żyje chwilą. Niestety w wyniku tego jedynym ratunkem z takiej sytuacji jest powrót do domu, gdzie ma zapewnione wszelkie warunki do życia. W przypowieści ojciec przebacza synowi, w rzeczywistości jednak już jest różnie.
1 3 1
2009-11-26T20:25:17+01:00
Opowieść ta w symbolicznym znaczeniu opowiada o Bogu (który w przypowieści jest Ojcem) oraz o 2 katolikach (synach- młodszy zaczyna grzeszyć, a starszy zostaje przy swojej wierze). Grzesznik odchodzi od Boga i zaczyna żyć z inaczej. Stacza się na dno. Musi jeść razem z bydłem (jak wiadomo obaj byli Żydami a w ich wierze jedzenie bydła było niedozwolone ). Po tym wraca do Boga, przeprasza go, wykazuje skruchę. Ten przyjmuje go z otwartymi ramionami, i wystawia na jego cześć ucztę. Człowiek który nie odwrócił się od Boga oburza się, czemu na jego cześć nie zrobiono uczty, skoro on był cały czas przy Bogu. Tym samym popełnia poważny grzech- pychę.

Ja to opisałem tak jak ja to odbieram, Ty to jakoś sobie tam pozmieniasz i będzie dobrze.. :D