Odpowiedzi

2009-11-26T21:11:12+01:00
-ksiadz Robak
-z zemsty za czarna polewke zabija Stolnika Horeszke
-chciwy,rzadny zemsty,porywczy,pyszny,czuje sie rowny magnatom,naduzywa alkoholu,gwaltowny,emocjonalny,gotowy do zajazdu
-nalezy do szlachty zasciankowej
-zeni sie by zapomniec o Ewie,nie kocha jej,oziębły,bardzo chlodny w stosunku do niej
-nie opiekuje sie tadeuszem i nie zdradza mu ze jest jego ojcem
-chce by zosia i tadeusz byli razem
-uczucia tlumi w sobie,pewny siebie,

po przemianie:
-pokorny,oddany ojczyznie
-na znak pokuty przyjmuje nazwisko ks.Robak
-dziala jako emisariusz narazajac zycie
-walczy w Hiszpanii
-ostataecznie chce rozpoczac powstanie w soplicowie pod wodza Napoleona
-3 razy wtracony do wiezienia
-oskarzony o zdrade narodowa
-wszyscy sie od niego odwracaja
-ucieka z kraju
-wyzeka sie wlasnego zycia prywatnego


z notatek z lekcji_pozdro
2 5 2
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-26T21:27:19+01:00
Jacek Soplica, jest bohaterem epopei narodowej zatytułowanej : "Pan Tadeusz". Jego ojciec był podczaszym, on sam był bratem sędziego i ojcem Tadeusza. Pochodził ze średniozamożnej szlachty.
W młodości był przystojnym oraz silnym fizycznie człowiekiem. Wiele pań wówczas za nim szalało. Nosił długie wąsy, przez co uzyskał przydomek "Wąsal". Bardzo szybko opanował technikę strzelenia, więc był najlepszym strzelcem na Litwie, zaś w pojedynkowaniu się był drugi, zaraz po Macku. Przyjaźnią darzył go nawet Stolnik Horeszko, jednak przyjaźń ta nie była szczera, gdyż bogaczowi zależało jedynie na 300 głosach którymi dysponował Jacek, ale pomimo tego zapraszał go na uczty do zamków.
Głównymi cechami jego charakteru była porywczość, energiczność i gwałtowność nic więc dziwnego że w sytuacjach konfliktowych ludzie schodzili mu z drogi. W czasie wizyt w zamku Horeszków zakochał się w Ewie- córce Stolnika. Stolnik nie chcąc Jacka za zięcia poczęstował go czarną polewką. Zabawiaka z żalem znosił rozłąkę z ukochaną, przez co zapomniał że inni też mają uczucia. Zrozpaczony wziął ślub z pierwszą, lepszą kobietą którą napotkał- wcale jej nie kochał.
Nie potrafił wówczas sobie poradzić z nękającymi go problemami, przez co zaczął pic i wpadł w nałóg haniebny. Żona jego zmarła przez co osierociła Tadeusza. Pewnego dnia Jacek był świadkiem najazdu Moskali na zamek stolnika, przez co poczuł się jak opętany przez szatana, obudziła się w nim również chęć zemsty przez co postrzelił Stolnika, strzał w jego kierunku okazał się śmiertelny. Po całym tym zajściu nazwano go zdrajcą narodu przez co musiał wyjechać z kraju i wstąpił do zakonu. Słowa te bardzo go zraniły, jednak przyjął on nazwisko Księdza Robaka oraz stał się emisariuszem i pracował jako łącznik. Więziono go w lochach i zmuszano do ciężkich prac przy taczkach. Był torturowany ale wszystko znosił mężnie. Jako ksiądz Robak postanowił wrócić na Litwę, swój powrót zawdzięczał Bogu. Podczas kolejnego najazdu Moskali został ranny, gdyż zasłonił swym ciałem Hrabiego którego chciano postrzelić. Jednak największym jego sukcesem było uzyskanie przebaczenia od Gerwazego.
Moim zdaniem, powinienem pozytywnie ocenić Jacka Soplicę, gdyż określenie go zdrajcą jest niesprawiedliwe, ponieważ każdy człowiek popełnia błędy. A pewna teoria głosi że powinniśmy sobie przebaczać.

Myślę że pomogłem ;] to moja własna charakterystyka nie z neta dostałem za nią 4+ proszę o maxa :))
2 5 2