Opisz, w jaki sposób w każdym poniższym przypadku następuje zwiększanie powierzchni zarodnikonośnej i jak są rozsiewane zarodniki
-pieczarka (hymenofor blaszkowy)
-borowik (hymenofor rurkowy)
-kolczak (hymenofor kolczasty)
-huba (hymenofor rurkowy, wielowarstwowy)
-tęgoskór pospolity (owocnik gastralny)
-sromotnik bezwstydny (hymenofor gładki, komorowy)

Potrzebne na...

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-26T21:39:56+01:00
Półkulisty, później parasolowato otwarty, o średnicy od 6 do 14 cm, czysto biały, dość mięsisty, opatrzony słabym, tępym garbkiem, wierzch od jedwabistego do delikatnie włókienkowatego, a nawet włókienkowato-kosmkowaty, pod naciskiem barwiący się na żółto.
Blaszki
Wolne, bardzo ściśle ustawione, u osobników młodych białawe, później o kolorze szarawo-czerwonym, a wreszcie ciemnoczerwonym aż do czarnobrązowego.
Trzon
Wysoki do 12 cm i średnicy 0,8-2 cm; wysmukły, walcowaty, nieco zwężający się ku górze, ponad pierścieniem jedwabiście włóknisty. Powyżej bulwy przeważnie zgięty i u podstawy charakterystycznie rozszerzony, z pierścieniem bardzo cienkim, zwisającym i od strony dolnej obramowanym skórzanymi brodawkami.
Miąższ
W kapeluszu biały, bardzo cienki, z jamą koło trzonu. Po nacięciu lub zgnieceniu żółknący; pachnie przyjemnie anyżkiem.
Wysyp zarodników
Purpurowobrunatny. Zarodniki eliptyczne, gładkie, o rozmiarach 6–7,5(8) × 4–5,5 µm, bez pory rostkowej.
Występowanie
Bardzo szeroko rozpowszechniony. Rośnie od lata do późnej jesieni (lipec-październik) w lasach sosnowych, świerkowych, lecz także pod bukami, chętnie na trawiastych obrzeżach wśród iglastej ściółki, przeważnie pojedynczo.