Odpowiedzi

2009-11-26T22:08:58+01:00
Często się mówi, że to jakim jest się człowiekiem świadczy o wychowaniu. Rodzice jak najlepiej starają się wychowywać swoje dzieci, by wyrosły na porządnych ludzi.
Od razu można odpowiedzieć na zadane w temacie pytanie - czy w rodzinie potrzebny jest autorytet? Uważam, że tak, ponieważ najczęściej dzieciom i młodym ludziom potrzebny jest ktoś, z kogo można brać przykład.
W życiu codzienny, takim człowiekiem może być mama albo tata, bo kto, jak nie oni wychowują swoje dzieci, uczą ich moralności, dobrych zasad, reprezentują sobą najwyższe wartości. To właśnie z nich można czerpać dobry przykład i zachowanie.
Przykładem dobrego ojca jest Jurand za Spychowa z powieści Henryka Sienkiewicza pt. "Krzyżacy". Kiedy Krzyżacy odebrali mu ukochaną córkę, Danuśkę, jedzie do zamku w Szczytnie, by odebrać dziecko. Jurand poświęca dla jej ratowania rycerski honor, naraża życie. Godzi się na upokorzenia, a nawet tortury.
Jako kolejny przykład może posłużyć "Powrót taty" Adama Mickiewicza. Jest to opowieść o ojcu, który długo ni wraca, a o którego powrót modlą się jego dzieci. Modlitwa ta uratowała ojcu życie, bowiem wzruszeni nią zbójcy ulitowali się i puścili go wolno. To właśnie ojciec nauczył swoje dzieci jak się modlić.
Również w Biblii jest wiele przykładów, które udowodnią, że rodzice są najlepszymi autorytetami dla swoich dzieci. Kiedy dwie kobiety kłóciły się o dziecko i żadna nie chciała ustąpić, król Salomon wydał wyrok, aby dziecko rozciąć mieczem i każdej z kobiet oddać po połowie. Natychmiast mógł poznać prawdziwą matkę, bo ta krzyknęła, by dziecka nie zabijać i oddać tej drugiej.
Mam nadzieję, że udało mi się udowodnić, że w rodzinie potrzebny jest autorytet. Są nimi najczęściej rodzice, ale również rodzeństwo czy dziadkowie. Starajmy się czerpać z nich te najwyższe wartości, takie jak miłość, przyjaźń, radość czy chęć pomocy innym.