Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-26T22:58:14+01:00
KRAJ!
1.Sikorski rozmawiał z Clinton o Afganistanie:
-Afganistan i operacja NATO w tym kraju były tematami czwartkowej telefonicznej rozmowy ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego z sekretarz stanu USA Hillary Clinton - podało MSZ w komunikacie.
2.Szczepionki przeciwko A/H1N1 nie dla turystów:
-Polacy chcą przyjeżdżać do Szwecji, aby zaszczepić się lub kupić szczepionkę przeciwko tzw. świńskiej grypie. Szwedzkie władze wydały oświadczenie: nie ma takiej możliwości.
3.Abp Michalik: to godzina próby dla wiary:
-To godzina próby dla naszej wiary; biskupi i katolicy nie mogą milczeć - mówił o wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie dopuszczalności obecności symboli religijnych w miejscach publicznych przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik.
4.Książka IPN o polityce władz PRL wobec Kościoła:
-Represje wobec duchownych i wiernych, usuwanie krzyży czy wyeliminowanie religii ze szkół - to niektóre tematy, opisane w wydanej przez katowicki oddział IPN książce "Kler to nasz wróg. Polityka władz państwowych wobec Kościoła katolickiego na terenie woj. katowickiego w latach 1956-1970".
5.Majątek SD przejmą prywatni inwestorzy lub fundacja
-Szef Stronnictwa Demokratycznego Paweł Piskorski chce sprzedać do 31 grudnia majątek partii składający się z kilku nieruchomości w różnych miastach Polski. Jeśli nie znajdą się chętni inwestorzy, budynki kupi założona przez członków Stronnictwa Fundacja Samorządność i Demokracja.
6.Lotto : wylosowano "szczęśliwą szóstkę":
-W dzisiejszym losowaniu Lotto padły następujące liczby: 12, 15, 17, 33, 41 i 42.
7.Paryż, Londyn i Moskwa o ograniczeniu izraelskiej kolonizacji
Francja, Wielka Brytania i Rosja odniosły się do propozycji Izraela, który postanowił czasowo wstrzymać kolonizację na Zachodnim Brzegu Jordanu. Paryż, Londyn i Moskwa pochwaliły decyzję, zaznaczając, że to jedynie krok ku wznowieniu negocjacji pokojowych.
8.Świętokrzyskie: odblokowana krajowa "siódemka"
-Przejezdna jest już droga krajowa nr 7 Warszawa-Kraków w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie) - poinformował oficer dyżurny skarżyskiej policji.
9."Fakty" TVN: polskie autobusy jak pochodnie
Wbrew pozorom, stare wysłużone autobusy okazują się być bardziej bezpieczne, aniżeli nowe modele, które o wiele częściej staja w płomieniach.
10.Zmiany w dyrektywie o transgranicznej opiece medycznej?
Minister zdrowia Ewa Kopacz poinformowała, że Polska jest przeciwna dyrektywie o transgranicznej opiece medycznej w jej obecnym kształcie. Dyrektywa zakłada możliwość korzystania ze świadczeń zdrowotnych na terenie całej UE - koszty leczenia pokrywane byłyby z ubezpieczenia zdrowotnego. Na początku grudnia mają zapaść decyzje UE odnośnie tej dyrektywy.
ŚWIAT!
1.Sikorski ujawnia priorytet polskiej prezydencji w UE
Ożywienie unijnej polityki obrony i bezpieczeństwa oraz jasne zdefiniowanie polityki wobec światowych ośrodków władzy - to niektóre z oczekiwań ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego wobec nowej szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton.
2.Rosja: strażnicy ponoszą część winy za śmierć prawnika
Rosyjskie służby więzienne przyznały, że są częściowo odpowiedzialne za śmierć w moskiewskim areszcie prawnika Siergieja Magnickiego, którego współpracownicy utrzymują, że padł ofiarą walki między władzami a funduszem inwestycyjnym.
3.Ashton oskarżona; brała pieniądze od ZSRR?
Eurosceptyczna brytyjska Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) w liście do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Barroso oskarżyła nową szefową dyplomacji UE Catherine Ashton, że na początku lat 80. świadomie przyjmowała pieniądze od władz ZSRR. Informację podał portal EurActiv.
4.Bułgarzy zapłacą 50% podatek od hazardu
Parlament bułgarski podniósł podatek od hazardu o 50 proc. Zamiast obowiązujących dotychczas 10 proc., od nowego roku biznesmeni z tej branży będą płacić 15 proc. od obrotów.
5.Nieproszeni goście w Białym Domu; wpadka Secret Service
Niezaproszonej parze udało się wczoraj wieczorem dostać do Białego Domu na kolację wydaną na cześć prezydenta Indii Manmohana Singha, nie wzbudzając podejrzeń agentów ochrony - ujawnił dziennik "Washington Post".
6.Rosyjskie MSW: "obywatel ma prawo oddać milicjantowi"
Minister spraw wewnętrznych Rosji Raszid Nurgalijew oświadczył, że obywatel ma prawo oddać milicjantowi, jeśli został przez niego zaatakowany.
7.Watykan krytykuje listę UNESCO; Rio to przeasada
Przewodniczący Papieskiej Rady Kultury arcybiskup Gianfranco Ravasi skrytykował jako "bardzo dyskusyjne" niektóre kryteria doboru przy sporządzaniu listy Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Na konferencji prasowej w Watykanie uznał za błąd umieszczenie na niej karnawału w Rio.
8.Francja apeluje o wprowadzenie Chopina do Panteonu
Komisarz obchodów Roku Chopinowskiego we Francji Alain Duault zaapelował do prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego, by prochy Fryderyka Chopina przenieść z cmentarza Pere Lachaise do Panteonu, gdzie spoczywają najwybitniejsi Francuzi.
9.Greccy uprawcy brzoskwiń zablokowali autostradę
Greccy uprawcy brzoskwiń zablokowali autostradę w pobliżu Salonik, domagając się wyższych subwencji od państwa.
10.Parlament nie dał Tymoszenko pieniędzy na walkę z grypą
Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy nie była w stanie odrzucić weta prezydenta Wiktora Juszczenki do ustawy o wydzieleniu dodatkowego miliarda hrywien (ok. 1 mln euro) na walkę z epidemią grypy. Pieniędzy tych domagał się rząd premier Julii Tymoszenko, która tak jak urzędujący szef państwa kandyduje w wyznaczonych na styczeń wyborach prezydenckich.
1 5 1