Odpowiedzi

2009-11-27T09:18:56+01:00
2009-11-27T10:02:37+01:00
Ciała niebieskie, ogólna nazwa obiektów naturalnych i sztucznych znajdujących się poza Ziemią.
Ciałem niebieskim nazywamy każdy obiekt występujący poza obrębem atmosfery ziemskiej (np. gwiazda, planeta, kometa, meteor, asteroida, satelita, meteoryt):
1.Gwiazda - kula gazowa, świecąca własnym światłem w wyniku przemian jądrowych, zachodzących w jej wnętrzu - na przykład - Słońce, Gwiazda Polarna, Syriusz, Proxima Centauri.
2.Planeta - ciało niebieskie, obracające się dookoła własnej osi, krążące po orbicie wokół gwiazdy i świecące odbitym od niej światłem - na przykład - Jowisz, Saturn, Ziemia.
3.Planeta karłowata - kuliste ciało niebieskie, krążące po orbicie wokół Słońca, mniejsze od planety i niebędące jej satelitą. Planetami karłowatymi są Ceres, Pluton i Eris.
4.Satelita naturalna - ciało niebieskie, obiegające planetę, utrzymywanie jej siłami grawitacji i świecące światłem odbitym - na przykład - Księżyc, Europa, Fobos.
5.Kometa - małe ciało niebieskie, świecące światłem odbitym, pojawiające się okresowo w pobliży gwiazdy - wtedy z rozgrzanych gazów tworzy się charakterystyczny warkocz - na przykład - Halleya, Hale'a - Boppa.
6.Planetoidy (asteroidy) - to mniejsze od planet ciała niebieskie, krążące wokół Słońca - na przykład - Ida, Westa. Ich duże skupisko znajduje się pomiędzy Marsem a Jowiszem.
7.Meteory - krążące w kosmosie ciała niebieskie, które spalają się w atmosferze - na przykład - Perseidy, Leonidy. Meteor, który spadnie na Ziemię, nosi nazwę meteorytu.