Kreacja bohatera romantycznego w tworczosci Juliusza Slowackiego. Scharakteryzuj jaki typ bohatera stworzyl poeta na podstawie przytoczonego grafmentu monologu tylulowego bohatera "Kordiana.Porownaj bohatera stworzonego przez Slowackiego z innymi \nanymi CI bohaterami dziel romantykow np. Adama Mickiewicza George`a Byrona


Tak na ok 1.2 strony zeszytu bym poprosila;)

1

Odpowiedzi

2009-11-28T23:12:00+01:00
Kordian- na początku jest 15-letnim chłopcem (jest zadumany, znudzony) jak na bohatera romantycznego przystało jest nieszczesliwie zakochany. (w scenie II Laura traktuje go z dystansem) w kolejnej scenie spotyka go wiele przykrych doświadczeń. Dowiaduje się że za pieniądze można dostać wszystko, że pieniądz rządzi. Uzmysławia sobie ze poezja to pokazywanie idealnego świata, który ma nam pomóc ucieć od rzeczywistości. W tej całej podrózy nie unika po raz kolejny rozczarowania miłosnego tym razem z piękna Wioletta która zakochana jest tylko w jego bogactwie.Następnie Kordian jest oburzony i zaskoczony reakcją papieża któremu jest obojętny los polskiego narodu. Jego wyprawę kończy monolog na Mont-Black. Nie ucieka przed myslami samobójczymi.Targają nim wielkie i różnorodne uczucia. Wywyższa się. Podsumowuje swoje wyprawy.Na jej szczycie doznaje olśnienia: chcę poświęcić swoje życie dla narodu. (pojęcie Winkelriedyzm) W akcie III kordian jest przedstawiony jako młody podchorąży który ma zaplanowany cały plan zbrodni, czyli morderstwa cara. Podjął nieodwracalna decyzje, weźmie na siebie całą kare.Mimo swojej wrazliwości nie chce zaprzestać na bezczynności. Chce działąć.(...)
Konrad/ Gustaw (,,Dziady,,) - jest samotnym artystą szukającym zrozumienia, szuka słuchacza. Jest nadwrazliwy, stawia sie ponad ludzi, jest zarozumiały, ma bardzo wysokie mniemanie o sobie.Okresla sie jako kosmiczny twórca.Swoje uczucia przelewa na swoją twórczosć. Gardzi innymi twórcami poezjii. ma świadomosc że wydarzy się coś co bedzie miało przełomowy moment w jego życiu. Szczerze kocha ojczyzne, chce ją wspomóc.Ma pragnienie posiadania boskiej władzy nad ludźmi. Bluźni. Zarzuca Bogu że oddał świat we władanie rozumu. Z miłości do narodu polskiego buntuje się przeciw Bogu. Chce naród uczynić szczesliwym i gotowy był dla niego cierpiec.(postawa: prometeizm)