1) W jaki sposób można zmniejszyć napięcie powierzchniowe wody?

2) Dlaczego mokre ubranie trudniej zdjąć z siebie niż suche?

3) Przyczyną tworzenia sie menisku jest wzajemne oddziaływanie a) __________. Jeżeli siły b) ____________ są większe niż siły c) ___________, tworzy się menisk wklęsły. Natomiast menisk d) ______________ tworzy się, gdy sily e) __________ są f) _____________ niż siły g) _____________.

4) Niektóre ze zjawisk związanych z oddziaływaniem między cząteczkami wykorzystują też zwierzęta.
Napisz jakie zjawiska wykorzystują zwierzęta, których opisy przedstawiono poniżej. Uzyj słów i zwrotów: MAŁE, DUŻE, SIŁY SPÓJNOŚCI, MIĘDZY , SIŁY PRZYLEGANIA, NAPIĘCIE POWIERZCHNIOWE.

Woda spływa z piór kaczki.
a) Pióra kaczki są nasiąknięte tłuszczem. Woda nie dostaje się pomiędzy pióra , ale z nich spływa.

Gekon chodzi po lustrze.
b) Charakterystyczną cechą gekonów jest umiejętność wspinania sie po pionowych, gładkich powierzchniach. Jest to możliwe dzięki przylgom znajdującym się na jego odnóżach.

Nartnik chodzi po wodzie.
c) Nartnik potrafi nie tylko utrzymać się na wodzie, ale również po niej biegać. Jest to możliwe dzięki jego nietypowym odnóżon, które pokryte są specjalnymi włoskami.

1

Odpowiedzi

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).
1) Dodatek detergentu powoduje zmniejszenie napięcia powierzchniowego wody. Powłoka wody staje się wtedy bardziej rozciągliwa. Również przez podgrzanie można zmniejszyć napięcie powierzchniowe wody.

2) Mokre ubranie jest trudniej z siebie zdjąć, dlatego że klei się ono bardziej do ciała, bo woda zwiększyła siły przylegania.

3)Przyczyną powstawania menisku jest wzajemne oddziaływanie sił spójności i sił przylegania. Jeżeli siły przylegania są większe , niż siły spójności, tworzy się menisk wklęsły. Natomiast menisk wypukły tworzy się, gdy siły spójności są większe niż siły przylegania.

4)
a) Siły spójności są większe od sił przylegania.

b)Między przylgami gekona, a lustrem występują duże siły przylegania.

c) Specjalne włoski nartnika umożliwiają mu zmniejszenie swojego ciężaru, przez to mały natnik utrzymuje się dzięki napięciu powierzchniowemu wody.
277 4 277
bardzo dziękuje
Komentarz został usunięty
Dzięki wielkie