Odpowiedzi

2009-11-27T16:37:20+01:00
Zbyszko z Bogdańca herbu Tępa Podkowa, zawołania Grady- bohater główny, bratanek Maćka z Bogdańca. Jego ojciec zmarł. Zbyszko i Maćko postanowili razem zaciągnąć się do wojska, które organizuje Jaśko z Oleśnicy. Zbyszko jest pięknym młodym mężczyzną. Ma długie, gęste, jasne włosy i wesołe spojrzenie. Zwraca uwagę jego zgrabna sylwetkai dumna postawa.
Zbyszko był bardzo porywczy. Nie zastanawiał się nad swoim postępowaniem, działał spontanicznie, pod wpływem nagłego impulsu, nie potrafił się opanować. Takiego postępowania mało nie przypłacił żciem. Napadając na krzyżackiego posła, poważnie naraził się polskiemu królowi, wykroczył przeciw rycerskiemu prawu. Wszystko to dlatego, że myślał ciągle o wojnie, walce. Miał duszę prawdziwego staropolskiego rycerza. Był odważny, honorowy i ambitny. W jego sercu ważne miejsce zajmowała Danuśka, która później została jego żoną. Nie mógł się pogodzić z jej stratą, uparcie jej szukał i godnie pomścił jej żmierć.
Bohater miał bardzo silny charakter. Niełatwo go było skłonić do posłuszeństwa, z czasem podporządkował się twardym regółom kodeksu rycerskiego. Zawsze dotrzymywał danego słowa, był niezawodny. Zbyszko jest prawym, uczciwym, szczerym człowiekiem. Nigdy nie uciekał się od kłamstw i pochlebstw. Bohater miał jeszcze jedną ważną cechę charakteru - nie tracił nadziei nawet w najbardziej trudnych momentach. Był optymistą, nie załamywał się.
:P