Uczeń gimnazjum wybrał się na wycieczkę po wschodniej części Polski. Przemieszczał się od północy ku południu. Rozpoznaj obiekty, które znalazły się na trasie wycieczki.


9. Po drodze przekracza dużą rzekę płynącą w kierunku zachodnim, która na długim odcinku stanowi granicę państwa, czyli .............................................. .

10. Tuż przed Międzyrzecem Podlaskim przejeżdża też przez bardzo ruchliwą trasę Warszawa - Mińsk. Widzi dużą liczbę samochodów ciężarowych podążających do przejścia granicznego w .................................... .

11. Analizując mapę stwierdza, że ma szansę poznać jeszcze jeden park narodowy, osobliwy, bo obejmujący krajobraz licznych, płytkich, zarastających jeziorek oraz bagien i torfowisk. Znajduje się równocześnie na liście rezerwatów biosfery UNESCO. Jest to ......................................... Park Narodowy.

12. Uczeń zdecydował się też zobaczyć jedną z nielicznych kopalni w tym rolniczym regionie, tym bardziej osobliwą, że przynosi dochody. Surowcem w niej wydobywanym jest ........................ a kopalnia znajduje się w miejscowości................................................... .

13. Po zwiedzeniu miasta unii polsko-litewskiej znowu pora na krajobraz przyrodniczy. Uczeń rezygnuje ze zwiedzenia dwóch miast, położonych w pobliżu granicy, w których znajdują się cementownie: ........................................ i ............................... Udaje się do krainy w dużym stopniu zalesionej, porozcinanej siecią wąwozów, w obrębie której znajdują się najwyższe wzniesienia Lubelszczyzny. Jest to ........................................................ .

14. Odwiedza kolejny park narodowy. Jego symbolem jest mający tu swoją ostoję konik polski. Jest to .............................. Park Narodowy z siedzibą w pięknym miasteczku Królowej Marysieńki ......................................... .

15. W programie został jeszcze stary gród położony nad Sanem, niegdyś miasto wojewódzkie, dziś już tylko powiatowe ......................................... .

2

Odpowiedzi

2009-11-27T16:30:57+01:00
1.Wieżyca 329m n.p.m
2.Hańcza 113m
3.Suwalski
4.Augustowski
5.Biebrzyński
6.
7.Białowieska
8.Krewnie
9.Bug
10.Terespol
11.Poleski Park Narodowy
12.węgiel,Łęczna
13.Kraina to Roztocze,miasta to Chełm i Rejowiec Fabryczny
14.Roztoczański,Zwierzyniec
15.Przemyśl
1 3 1
2009-11-27T16:56:45+01:00

9. Po drodze przekracza dużą rzekę płynącą w kierunku zachodnim, która na długim odcinku stanowi granicę państwa, czyli BUG

10. Tuż przed Międzyrzecem Podlaskim przejeżdża też przez bardzo ruchliwą trasę Warszawa - Mińsk. Widzi dużą liczbę samochodów ciężarowych podążających do przejścia granicznego w BRZEŚCIU

11. Analizując mapę stwierdza, że ma szansę poznać jeszcze jeden park narodowy, osobliwy, bo obejmujący krajobraz licznych, płytkich, zarastających jeziorek oraz bagien i torfowisk. Znajduje się równocześnie na liście rezerwatów biosfery UNESCO. Jest to POLESKI Park Narodowy.

12. Uczeń
zdecydował się też zobaczyć jedną z nielicznych kopalni w tym rolniczym regionie, tym bardziej osobliwą, że przynosi dochody. Surowcem w niej wydobywanym jest WĘGIEL a kopalnia znajduje się w miejscowości ŁĘCZNA

13. Po zwiedzeniu miasta unii
polsko-litewskiej znowu pora na krajobraz przyrodniczy. Uczeń rezygnuje ze zwiedzenia dwóch miast, położonych w pobliżu granicy, w których znajdują się cementownie: REJOWIEC i CHEŁM Udaje się do krainy w dużym stopniu zalesionej, porozcinanej siecią wąwozów, w obrębie której znajdują się najwyższe wzniesienia Lubelszczyzny. Jest to WIELKI DZIAŁ 390m n.p.m.

14. Odwiedza kolejny park narodowy. Jego symbolem jest mający tu swoją ostoję konik polski. Jest to ROZTOCZAŃSKI Park Narodowy z siedzibą w pięknym miasteczku Królowej Marysieńki ZWIERZYNIEC

15. W programie
został jeszcze stary gród położony nad Sanem, niegdyś miasto wojewódzkie, dziś już tylko powiatowe ......................................... .
- Jest to Przemyśl
1 5 1