Odpowiedzi

2009-11-27T16:32:57+01:00
"Podział komórki - proces zachodzący u wszystkich żywych organizmów, w którym komórka macierzysta dzieli się na dwie lub więcej komórek potomnych. Najpierw następuje podział jądra komórkowego poprzez mitozę, mejozę lub amitozę. Po podziale jądra dzieli się cytoplazma - cytokineza. Podział komórkowy jest jedną z faz cyklu komórkowego.

Pączkowanie - jest to rodzaj rozmnażania bezpłciowego. Polega ono na wytwarzaniu przez rodzicielski organizm małego fragmentu, który po oderwaniu się od rodzica samodzielnie rozwija się w identyczną genetycznie jego kopię. Można powiedzieć, że z genetycznego punktu widzenia pączkowanie to rodzaj klonowania. Przez pączkowanie mogą rozmnażać się np. gąbki, parzydełkowce, stułbie, u których proces ten jest poprzedzony mitotycznym podziałem jądra komórkowego. Wiele roślin (np. byliny) również potrafi się rozmnażać przez pączkowanie."

WNIOSEK
podział komórki jest tlenowo lub bez tlenowo , występuje u bakterii i te podzielone komórki są takie same jak komórka macierzysta , a pączkowanie u drożdży i jest beztlenowo i komórki potomne nie są takie same jak komórka macierzysta
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-27T16:34:37+01:00
Komórka dzieli się zazwyczaj na pół , a przez pączkowanie jedno wyrasta z drugiego .
1 1 1