Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-11-27T19:17:48+01:00
Kręgosłup jest konstrukcją składającą się z kości krzyżowej, na której poukładane są 24 kości nazywane kręgami. Nie łączą się one całym obwodem, lecz "stoją na" trzech nogach. Nogę przednią stanowi połączenie stawowe trzonów, nogę tylną prawą i tylną lewą tworza wyrostki stawowe. Takie trójpunktowe połączenie wszystkich kręgów daje nam obraz kręgosłupa, w którym siły obciążeń przenoszone są przez jedną kolumnę przednią i dwie kolukmny tylne. Oglądając zdrowego człowieka od boku, z łatwością dostrzegamy, że kręgosłup szyjny wygięty jest do przodu, piersiowy do tyłu i ponownie do przodu na wysokości brzucha. Wygięcia te nie występują u noworodka i zmieniają się przez całe nasze życie.
3 4 3
2009-11-27T19:17:54+01:00
No jeżeli byŁby całkiem prosty to nie moglibyśmy poprawnie chodzić.

Prosty kręgosłup o zniwelowanych krzywiznach nie ma tych właściwości, narażony jest więc w znacznie większym stopniu na przeciążenia i urazy. Natomiast zbyt silnie zaakcentowane krzywizny powodują skłonność do zmian zwyrodnieniowych. Dlatego ważna jest dbałość o prawidłowy kształt krzywizn kręgosłupa.
2 3 2
2009-11-27T19:19:01+01:00
U człowieka przystosowanie kręgosłupa do utrzymywania wyprostowanej postawy ciała i unoszenia głowy przejawia się zarówno w jego kształcie, jak i w sposobie zestawienia trzonów kręgowych. Można to zaobserwować na przykład u dziecka, które uczy się chodzić. Jego kręgosłup początkowo jest łukowaty i stopniowo przybiera kształt podwójnej litery S. Odcinki szyjny i lędźwiowy wygięte są do przodu, co określa się mianem lordozy, natomiast piersiowy i krzyżowy wygięte są do tyłu, co określa się mianem kifozy.

Patrząc zarówno od frontu, jak i od tyłu, kręgosłup powinien wyglądać na prosty. W przeciwnym wypadku dochodzi do wychylenia bocznego miednicy i kręgosłupa, co spowodowane jest najczęściej brakiem równowagi bocznej, jak na przykład kiedy jedna noga jest krótsza od drugiej. Wynikiem tego może być rozwinięcie się bocznego skrzywienia zwanego skoliozą, stanu który zawsze wywołuje powstanie w kierunku od prawej do lewej skrzywień wyrównawczych powyżej w kręgosłupie, które ostatecznie ustawiają głowę z powrotem w centralnej linii tułowia. Skrzywienia wyrównawcze rozwijają się dlatego, że nasza postawa dostosowuje się w taki sposób, aby utrzymać pionową linię grawitacji od głowy po palce stóp, przy jak najmniejszym wysiłku mięśniowym, nawet jeśli odbywa się to kosztem zniekształceń i chronicznych bóli. Warto podkreślić, że występuje również fizjologiczna skolioza odcinka piersiowego w prawą stronę.
2 3 2