Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-11-27T22:30:50+01:00
Podbita Grecja pokonała swego zwycięzcę Rzym – tak się często mówi, ponieważ starożytni Rzymianie wzorowali się na dorobku Grecji. Mówi się, że wręcz przejęłą Rzym, ale bardziej właściwe byłoby użycie słowa przejęła czy wchłonęła. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Otóż medycyna, kultura i sztuka, piśmiennictwo, religia
Rzymska medycyna opierała się na greckiej.
Rzymska rzeźba, sztuka, malarstwo również w dużym stopniu czerpało z wzorów greckich artystów.
Przecież Rzymianie znali i użuwali w muzyce tylko trąby (!) Przejęli od Greków teorię muzyki i kilka instrumentów. Rozwinęła się muzyka wojskowa, a dzięki temu również instrumenty dęte blaszane : w Grecji muzyka miała znaczenie etyczno- wychowawcze, w Rzymie spełniała unkcje rozrywkową.
Przecież nie było języka pisanego – rzymskiego. Wpływ Grecji i tu był widoczny, bo tłumaczenia na łacinę / język starożytnego Rzymu / był właśnie z greki. Po łacinie pisane były i dzieła np. Wergiliusza i dokumenty nazwijmy to urzędowe np. : ustawy, reskrypty. Ich, często eleganckie inskrypcje również miały greckie pochodzenie.
Rzymianie wraz z przejęciem kultury greckiej przejęli bogów np.: Jowisz - bóg światła, Mars - bóg wojny, Neptun - bóg morza.

Ponadto :
--budowali świątynie dla swoich bóstw podobne do świątyń greckich.
-- kontakty z koloniami greckimi w południowej Italii zaowocowały przejęciem mitologii greckiej

Gdy Rzym zdobył Grecję, w niedługim czasie kultura rzymska stała się kulturą grecką, tylko że rozwijaną w Imperium Rzymskim. Mimo to Rzym zachował wiele ze swojej pierwotnej tradycji i jeszcze dodał coś od siebie
2 3 2