Teksty źródłowe z pytaniami
Czasy nowożytne: 1492-1696
1. Odkrycia geograficzne
Relacja Antonia Pigafetty o podróży po Oceanie Spokojnym
W środę 28 listopada 1520 r. wypłynęliśmy z cieśniny na Morze Spokojne, gdzie spędziliśmy następne trzy miesiące i dwadzieścia dni, nie zaopatrując się w żywność ani świeże produkty. Żywiliśmy się wyłącznie starymi sucharami, wyschniętymi już na proszek, pełnymi robaków i śmierdzącymi uryną żerujących na nich szczurów. Woda, którą piliśmy, miała kolor żółty i obrzydliwie cuchnęła. Jedliśmy też wołowe skóry, owinięte na głównym maszcie po to, żeby maszt nie poprzecinał want. Te skóry były bardzo twarde od słońca, deszczów i wiatru. Moczyliśmy je więc przez cztery lub pięć dni w morzu, a później przez pewien czas piekliśmy w żarze,gdyż dopiero tak przygotowane dwały się zjeść. Jedliśmy także wióry z piłowanych desek oraz szczury.Za te ostatnie trzeba było płacić pół talara od sztuki, a i to ich nie wystarczało. A prócz tych wszystkich nieszczęść dotknęło nas jeszcze jedno, najstraszniejsze [...]. Stało się mianowicie tak, że więkoszości naszych ludzi popuchły górne i dolne dziąsła. Dziąsła ich rozrosły się tak bardzo, że ludzie wcale nie mogli jeść i z tego powodu umierali, umarło ich dziewiętnastu [...] Spośród pozostałych przy życiu dwudziestu pięciu lub trzydziestu chorowało na rozmaite choroby, ich cierpienia lokowały się w rękach, nogach i innych częściach ciała ; naprawdę niewiele pozostało osób zdrowych. Ja, dzięki łaskawości Bożej, nie zachorowałem.
Pytania:
1. Opisz sposób odżywiania się żeglarzy w trakcie rejsu przez Ocean Spokojny.
2. O jakiej chorobie i jej konsekwencjach wspomina autor.
Muszę mieć też określone jaki to jest rodzaj źródła

2. Alvaro Velho o kontaktach handlowych Kalikatu
[...] Z okolicy Kalikatu, która zwie się Górne Indie, pochodzą przyprawy korzenne, używane na wschodzie, na zachodzie Portugalii oraz we wszystkich innych krajach świata. Z Kalikatu pochodzi także wiele różnych kamieni szlachetnych . W mieście tym sa następujące korzenie z miejscowych zbiorów: imbir, pieprz i cynamon, choć ten ostatni nie jest tak dobry, jak z wyspy Cejlon, oddalonej stąd o osiem dni drogi, skąd również trafia do Kalikatu. Goździki natomiast przychodzą do Kalikatu z wyspy zwanej Malakka. W Kalikacie korzenie ładowane są na nawy z Mekki i przewożone do leżącego w Arabii portu Dżidda. Podróż z tej wyspy do Dżiddy trwa pięćdziesiąt dni przy wietrze z rufy, gdyż tamtejsze nawy nie żeglują przy bocznym wietrze. W Dżuddzie, gdzie rozładowuje się statki, kupcy płacą wielkiemu sułtanowi myto. W tym samym porcie korzenie ładuje się na mniejsze statki, płyną one Morzem Czerwonym do miejsca zwanego Tur, leżącego na Synaju obok św. Katarzyny, gdzie również pobierane jest myto.[…] W drodze do Kairu [kupcy] są często napadani przez rabusiów, zarówno Beduinów, jak i innych.
Tutaj korzenie ponownie ładuje się na statki, kursujące po Nilu, rzece płynącej z kraju Kapłana Jana, czyli z Dolnych Indii , i płyną tą rzeką dwa dni do miejsca, które nazywa się Roseta, gdzie znów płacą myto. Tu korzenie ponownie ładują na wielbłądy i w ciągu jednego dnia przewożą je do miasta zwanego Aleksandria, będącego morskim portem. Stąd korzenie są zabierane przez galery weneckie i genueńskie. […]
Pytania:
1. Wymień towary przywożone do Europy.
2. Wskaż miejsca pochodzenia towarów i opisz drogę, którą musiały przebyć, by dotrzeć do Europy.
3. Dlaczego towary pochodzące z Indii były drogie i chętnie kupowano je w Europie?

Muszę mieć też określone jaki to jest rodzaj źródła

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-28T00:22:50+01:00
Tekst 1 Odkrycia geograficzne
1.Opisz sposób odżywiania się żeglarzy w trakcie rejsu przez
Ocean Spokojny

odp.1
jedli stare suchary, starte na proszek, pełne robactwa i cuchnące,pili wodę gnijącą i cuchnącą.Jedli także kawałki skóry wołowej,które były pod wielką reją,były one bardzo twarde z powodu słońca, deszczu i wiatru,wrzucali je na cztery czy pięć dni do morza żeby je zmiękczyć potem wkładali na żarzące się węgle i zjadali,jedli nawet wióry z drzew i szczury.

2.O jakiej chorobie i jej konsekwencjach wspomina autor.

odp2.
Choroba straszna i niebezpieczna „lovende", którą Portugalczycy nazywają „berber", a Holendrzy „scorbut".Konsekwencjami tej choroby były napuchnięte dziąsła,które były tak rozrośnięte,że nie mogli jeść,a powodem tego była śmierć.

Rodzaj źródła-opisowe (nienormatywne,narracyjne)

tekst 2. Alvaro Velho o kontaktach handlowych Kalikatu

1. Wymień towary przywożone do Europy

odp1.
Towary te to:imbir,pieprz,cynamon i goździki

2. Wskaż miejsca pochodzenia towarów i opisz drogę, którą musiały przebyć, by dotrzeć do Europy.

odp2.
Miejsca pochodzenia towarów to:okolice Kalikatu zwane Górnymi Indiami,wyspy Cejlon i Malakka.
Droga do Europy:z Kalikatu płynęły 5 dni do Arabii port Dżidda następnie płynęły Morzem Czerwonym do Tur na Synaju stąd do Kairu,potem statkiem do Dolnych Indii następnie 2 dni płynęły do Roseta a stąd wielbłądami w ciągu 1 dnia były przewożone do Aleksandrii.Stąd towar zabierano już galerami do Europy.

3. Dlaczego towary pochodzące z Indii były drogie i chętnie kupowano je w Europie?

odp3.
Towary były drogie,ponieważ w każdym porcie trzeba było płacić myto i przewóz był bardzo długi i kosztowny.Dodatkowym powodem były napady na kupców przez rabusiów.

Rodzaj źródła opisowe (nienormatywne,narracyjne)

Proszę:)