Odpowiedzi

2009-11-29T01:03:50+01:00
Zarówno Antygona jak i Kreon nie sa bez winy:
ANTYGONA-jest winna, ponieważ złamała ustanowione przez władce prawo. Kreon miał po częsci racje ponieważ jeden z jego bratanków był zdrajcą ojczyzny, musiał więc zostac ukarany, nawet po śmierci.
KREON- jest winny bo zakazem zwłok Polinejka złamał prawo boskie, według którego wszyscy zmarli muszą zostać pochowani, aby przebyc drogę do krainy zmarłych.
****************************************
Patrząc na ta sytuacje zapoznawszy sie z całą ta sytuacją z całą odpowiedzialnością obracamy się przeciw królowi Teb, gdyż okazuje się on pysznym i rządnym władzy despotą, który nie chce słuchac rozsadnych argumentów. Dla niego najważniejszym celem jest sie spełnić w roli władcy. Gotowy jest złamać prawo boskie, poświęcić miłosć swego syna i szacunek rodziny. Nie wychodzi na tym najlepiej- traci rodzinę, szacunek i rozjusza Bogów a w szczególności traci władze. Antygona za najważniejsze wartości uważa miłość do brata i prawo ustanowione przez bogów. W imie obowiązku wobec zmarłego brata poświęca nie tylko swoją przyszłość ale własne życie- płaci więc najwyższą cenę.
4 4 4