Stanisław P. z Suwałk miał 2 pasje . Podroze i falalistyke . Nie zarabial wiele wiec czesto wyjezdzał na kredyt . Z jednej z podrozy nie wrocil - zmarl na zawal . Synowi zostawl klase ze znaczkami wartosci 5000zl i dlugi w bankach 25 000 zl .

Jakie mozliwosci prawne moze zastosowac syn ????


2 sytuacja ...

Umiera KatarzynaZ. Włascicielka kamienicwe Wrocławiu. Przez lata zajmowałą sie ich administracja i dobrze na tymzarabiała bo wiele mieszkan wynajeła . Przez ostatnie lata w pracy pomagała jejsynowa ( synkatarzyny oddawna nie zyje ) zmarła niezostawiła zadnego testamentu. Komu teraz przypadnie jej majatek ? Synowej czy wnukowi ? Katarzyna Znie miałązadnej innej rodziny


Z gory wielkie dzieki :)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-28T11:26:51+01:00
Ad1/ Syn Stanisława może :
1/ odrzucić spadek do pół roku od chwili śmierci ojca ,czyli zrzec się prawa do spadku .Wówczas nie odpowiada za długi spadkowe , ale też nie dziedziczy niczego ( przed sądem lub u notariusza )
2/ przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza .

W obydwu przypadkach zakładam ,że syn jest osobą pełnoletnią , posiadającą zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych .
Warto się upewnić wczesniej czy kredyt(y ) były ubezpieczone .
Ad2/ Po Katarzynie dziedziczy w pierwszej kolejności jej syn .Poniważ nie żyje prawo do spadku po nim nabywa synowa oraz wnuk.