1. w skladzie drewna opalowego mozna przeczytac:
1 metr przestrzenny drewna-120 zł
Jak sądzisz,dlaczego cena nie jest podana dla 1 m szesciennego,tylko dla 1 m przestrzennego? Co moze oznaczac ta nazwa?

2.masz klopoty z odkręceniem nakrętkina butelce? Zanurz nakrętke razem z górną czescią butelki w gorącej wodzie.Wzrast ze wzrostem temperatury nakrętka rozszerzy się i wówczas będzie można ja swobodnie odkręcic. Na tej podstawie wyjasnij,dlaczego słoiki z przetworami zamyka sie "na gorąco"


3. dlaczego przewody linii elektrycznych mają taką długosc, że w leciezawisają między słupami? Jak wyglądają te przewody w zimie


4.2 termometry rtęciowe mają jednakowe zbiorniczki z rtęcią. Pierwszy z nich ma wiekszą, a drugi mniejszą srednice wewnątrz rurki. Którym z termometrów możemy mierzyc temperaturę z wiekszą dokladnoscią i dlaczego? czopowna666 Początkujący

Proszew o pomoc i z gory dziękuje.

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-28T12:31:15+01:00
1. m szescienny oznacza objetosc gdyby drewno dokładnie do siebie przylegało, a nie przylega dlatego jest m przestrzenny.
2. bo goraca nakretka po załozeniu zacznie zmniejszac temerature i nakrteka sie zmniejszy-ścisnie słoik.
3. w lecie zwiekszaja swoja długosc. w zimie staja sie krutsze
4. moim zdaniem to termometr z mniejsza srednica
2009-11-28T12:31:59+01:00
1. Trudno obliczyć objętość danego drzewa z gałęziami i liśćmi. Dlatego po pocięciu oblicza się ile drzewo zajmuje miejsca czyli metry przestrzenne. Metr przestrzenny czyli 1mx1mx1m przestrzeni zajętej przez drewno.

2.Rozszerzalność temperaturowa - podczas ogrzewania materia się rozszerza co powoduje że nakrętka jest luźna a gazy w słoiku wytwarzają ciśnienie i uciekają. Po ochłodzeniu podciśnienie utrzymuje szczelność słoika.

3. Dlaczego są luźne? >> Ponieważ przez rozszerzalność temperaturową drut się rozszerza w lato a zimą kurczy. W zimę drut jest dość napięty.

4.Ten z mniejszą średnicą rurki będzie dawał dokładniejsze odczyty ponieważ ta sama ilość rtęci będzie wypełniać większą długość rurki.

5.