1. Obserwując na niebie lecący samolot odrzutowy (zwany naddźwiękowym) odnosimy wrażenie,że źródło dźwięku znajduje się za samolotem. Jak można wyjaśnić to zjawisko?

2. Czy dwaj kosmonauci wykonujący pracę na zewnątrz kosmicznej stacji orbitalnej mogą porozumieć się ze sobą za pomocą fal głosowych?

2

Odpowiedzi

2009-11-28T14:10:42+01:00
1 ja takich samolotów nieobserwowałem jeszcze nigdy ale skoro samolot wyprzedza dźwiek (dźwiek to jakaś fala o pewnej szybkośći ) to dźwiek jest za samolotem

2.niemogli by sie porozomiewać mówiąc po w przestrzeni kosmicznej fale sie nierozchodzą (pamiętam że w książce od fizyki pisało że gwiezdne wojny to pic na wode bo laserów w kosmosie niewidać bo tam niema cząstek od których by sie odbijały)
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-28T14:18:09+01:00
1. Dźwięk w powietrzu rozchodzi się sferycznie czyli kuliście przy przemieszczającym się obiekcie z prędkością poddźwiękową, ponieważ dźwięk porusza się szybciej od obiektu emitującego go, słyszymy najpierw dźwięk a potem obiekt. W przypadku obiektu poruszającej się z prędkością 1 macha (prędkość dźwięku) słyszymy i widzimy obiekt jednocześnie. Zaś w przypadku kiedy obiekt przekroczy barierę dźwięku, porusza się szybciej niż dźwięk więc fala dźwiękowa tworzy się za obiektem i rozchodzi się stożkowo.

2. Dźwięk jest falą podłużną czyli zaburzeniem cząsteczek na powierzchni Ziemi powietrza. W kosmosie występuje próżnia czyli obszar w którym nie ma żadnych cząsteczek więc fala dźwiękowa nie ma jak się przemieścić. Rozwiązaniem tego problemu jest komunikacja radiowa, gdyż fala radiowa może przemieszczać się w próżni.
2 5 2