Odpowiedzi

2009-11-28T14:56:59+01:00
Jakiego typu konflikty występują w twojej szkole?
Określ ich przyczyny. W jaki sposób mogłyby być rozwiązane?• Palenie papierosów
• Zażywanie narkotyków
• Wandalizm
• Przemoc wobec rówieśników

To są cztery największe problemy występujące nie tylko w mojej szkle, one są także zgrozą dla wszystkich dyrektorów szkół.

Pierwszym problemem jest palenie papierosów przez uczniów. Nie zwracają oni uwagi na nic, ponieważ palą również przed wejściem do szkoły jak i w toaletach, a także zdarza się też że poszczególni uczniowie (szczególnie chłopcy), palą na korytarzach jak i na półpiętrach schodowych. Jest to bardzo uciążliwe dla uczni nie palących nie mogą się komfortowo „załatwić” w szkolnej ubikacji. Nauczyciele nie umieją się z tym uporać jest to dla nich trudnym problemem. W Naszej szkole dyrekcja sprostała temu problemowi otworzyła dla palących uczniów wewnętrzny dziedziniec jest to dobre rozwiązanie bo przynajmniej uczniowie nie wystają przed szkołą, ale nie skoczyło się palenie w ubikacjach. Szkoły powinny sobie radzić tak jak np. u nas w szkole. Nie jest to do końca rozwiązane ale rozwiązanie w miarę do przyjęcia.
Drugim bardziej poważnym problemem jest zażywanie narkotyków przez uczni. Uczniowie pod tym względem nie robią sobie z tego nic. Czują się bezkarni i nawet potrafią to robić między piętrami na schodach. Nauczyciele tak jak i dyrekcja nie potrafi zlikwidować tego problemu albo w jakiś sposób zmniejszyć ten problem. Rozmowy z rodzicami też nic nie dają tak samo jak z uczniami. Coraz więcej młodzieży zażywa narkotyki i nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa jakie im grozi. Moim zdaniem powinny być przeprowadzane akcje policyjne z psami, a także zrobimy monitoring na korytarzach uczniowie którzy nie mają się czego bać będą normalnie chodzić do szkoły może to w jakiś sposób pomógłby temu zapobiec.
Trzecim problemem występującym w mojej szkole jest wandalizm. Objawia się on stanem klas, ubikacji, korytarzy oraz całością urządzeń znajdujących się w szkole. Tak jak wspomniałam przy problemie z narkotykami powinien być wprowadzany monitoring i przed wszystkim wyciąganie przez dyrekcję konsekwencje z poniesionych szkód, które wyrządzili uczniowie. Na pewno zmniejszyło by to wandalizm w szkole, a może zlikwidować by całkowicie. Sądzę tak dlatego, że jak uczniowie zobaczyliby, że zastają wyciągane z tego konsekwencje to by się zastanowili czy warto cokolwiek psuć.
Ostatnim problemem najczęściej występującym jest przemoc wobec rówieśników. Znęcanie się uczni nad młodszymi lub na kolegach i koleżankach z klasy. Temu problemowi może też zaradzić monitoring, rozmawianie psychologa z klasami oraz przeprowadzenie warsztatów z uczniami. Nauczyciel i psycholog szkolny powinni zaoferować pomoc, a przede wszystkim anonimowość dla uczni, którzy odczuwają potencjalne zagrożeni ze strony rówieśników. Ale to nie takie proste uczni w szkole też trzeba przekonać do tego, że nie maja się czego bać i oni nie są temu winni co się stało. Jest to bardzo trudne tak samo dla psychologa i ucznia wytłumaczenie tego co się dzieje i przede wszystkim uczniowie nie powinni się bać mówienia głośno o tym co się dzieje i jakie przykrości ich spotkały.

Moim zdaniem te problemy są w każdej szkole i dyrekcja szkoły ma bardzo trudne zadanie jakiemu musi podołać. Ale nie powinna przymykać „oka” na żadne złe rzeczy, które dzieją się w szkole Wiem, że t jest trudne ale uczniowie, którzy są wobec siebie mili i życzliwi nie musza się obawiać żadnego zagrożenia ze strony wyciąganych konsekwencji przez dyrekcję. Wszystkie problemy w jakiś sposób da się rozwiązać, a jak nie do końca to chociaż pójść na kompromis tak jak Nasza dyrekcja pod względem palenia papierosów.
2 1 2