"Poznajemy ptaki wróblowate"
-ogólna charakterystyka rzędu ptaków wróblowatych
-podział ptaków wróblowatych
-ptaki terenów otwartych
-ptaki zarośli i krzewów nadwodnych
-ptaki zakrzaczeń polnych i leśnych
-ptaki koron drzew
-ziarnojady

2

Odpowiedzi

2009-11-28T15:21:45+01:00
1.Są to z reguły małe lub średnie ptaki o bardzo zróżnicowanych kształtach, ubarwieniu i trybie życia. Stopy wróblowych mają cztery palce łączące się z nogą na tej samej wysokości. Trzy są skierowane do przodu, a najbardziej wewnętrzny – do tyłu. U większości gatunków skrzydła stopniowo zwężają się w stronę ich czubka, co stanowi przystosowanie do szybkiego poderwania się do lotu i sprawnego manewrowania w powietrzu. Zmniejsza to jednak zdolność utrzymania wysokiej prędkości lotu.

Wiele z nich prowadzi leśny tryb życia. Większość żywi się pokarmem roślinnym lub owadami. Często tworzą pary monogamiczne. Samce większości gatunków aktywnie uczestniczą w wysiadywaniu jaj i wychowywaniu młodych.

2. * pierwowróblowce – cechuje je unikatowa budowa krtani
* śpiewające- o krtani lekko umięśnionej
1 5 1
2009-11-28T17:38:05+01:00
Są to małe ptaki o bardzo fajnych kształtach. Stopy wróblowych mają cztery palce łączące się z nogą na tej samej wysokości. Trzy są skierowane do przodu, a najbardziej wewnętrzny – do tyłu. w .

Wiele z nich prowadzi leśny tryb życia. Większość żywi się pokarmem owadami. Często tworzą pary monogamiczne. Samce większości gatunków aktywnie uczestniczą w wysiadywaniu jaj i wychowywaniu młodych.

2. pierwowróblowce – cechuje je unikatowa budowa krtani
śpiewające- o krtani lekko umięśnionej