Odpowiedzi

2009-11-28T15:20:34+01:00
Hiob to Człowiek cierpiący jak Chrystus niewinnie. Dramat bohatera to napiącie pomiądzy przekonaniem o niewinności a świadomością, że doświadcza go Bóg. Hiob nie może tego zrozumieą. Nie pojmuje tłumaczeń przyjaciół, że musiał zasłużyą na karą i ból. Mimo swego cierpienia, nie zapiera się Boga. Wierzy, kocha, miłuje swego Pana. Mimo chwil zwątpienia, wytrwałość i posłuszeństwo Hioba zostają docenione, Bóg zwraca mu szcząście. Poruszony w Księdze Hioba problem jest odwiecznie związany z losem człowieka. Problem zła i cierpienia idzie z nami w parze od kolebki do grobu i nie można go zrozumieą. Można przyjąą go z pokorą, rezygnacją i ludzką godnością. Tego uczy los Hioba. Ból rodzicielski, bezradność wobec mąki i cierpienia ukochanego dziecka, śmierą to najwiąksza tragedia.
6 2 6
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-28T15:46:58+01:00
Świat został tak urządzony, że nieodłączną jego częścią, tuż obok radości, jest cierpienie. Przejawia się ono zarówno w życiu ludzi jak i bohaterów literackich, co postaram się zobrazować w swojej pracy.
Po pierwsze, motyw cierpienia przejawia się już w biblijnej przypowieści o Hiobie. Hiob, który był bogatym, szczęśliwym ojcem w jednej chwili stracił wszystko. Cały jego dobytek, służba oraz dzieci zginęły, ponieważ szatan chciał wystawić go na próbę. Mimo wszystko Hiob nie załamał się. Uważał, że skoro otrzymał wszystko od Boga, to również Bóg mógł mu to wszystko odebrać. Hiob wykazał się niesamowitą postawą. Nie zwątpił w Boga i nie poddał, którz z nas w dzisiajszych czasach zdołałby postąpić tak, jak Hiob?
Po drugie, cierpienie pojawia się również w książce pt. "Stary człowiek i morze". Santiago, który był już zmęczonym zyciem starcem wyrusza na połów "dużej ryby". To właśnie na morzu rozgrywają się dramatyczne wydarzenia, których głównym bohaterem jest Santiago. Jego cierpienie polega na walce se swoja starością, bólem i głodem. Tygodnie, które starzec spedził na walce z rybą, mogły go kosztować nawet utratą życia, lecz Santiago zaparł się w sobie i nie poddał się. Jego upór i konsekwencja, dzięki ktorym odniósł swoje moralne zwycięstwo, są godne podziwu. Nie każdy potrafiłby przezwyciężyć swoje słabości tak jak zrobił to Santiago.
Po trzecie, cierpienie ukazał również Aleksander Kamiński w swojej książce pt. "Kamienie na szaniec". Tutaj cierpienie zostało przedstawione na przykładzie "Rudego", który walcząc za ojczyznę został schwytany i torturowany. "Rudy" był wspaniałym kolegą i przyjacielem, nawet mimo katuszy nie zdradził swoich przyjaciół i ojczyzny. Nie wiem czy ktoś zniósł by takie tortury jakie przeżywał "Rudy", jednak on wytrzymał i nie złamał się. Wykazał się przy tym postawą bohatera, patrioty oraz prawdziwego przyjaciela.
Podsumowując, cierpienie towarzyszy nam na każdym kroku. Czasem nawet nie wyobrażamy sobie jak wielkie może ono być, i ile niektórzy z nas potrafią wycierpieć. Dzieła literazkie, które przedstawiłam w swojej pracy wywarły na mnie ogromne znaczenie. Dzięki nim, zrozumiałam jak trudno jest cierpieć i jak bardzo jest to bolesne. Zrozumiałam również, że mimo wszystko nie mozemy sie poddawać, bo każde nasze cierpienie uszlachetnie i pozwala nam stać się lepszym człowiekiem.

(chyba jesteś chłopakiem, więc zmień sobie formę czasowników:) )
8 4 8