Jesienią liście drzew w pierwszej kolejności tracą chlorofile i stąd barwy
nadawane przez karotenoidy od żółtej po czerwoną. Dlaczego jednak
w lasach Europy większość liści ma żółte zabarwienie, a w Ameryce
Północnej i wschodniej Azji liście głównie czerwienieją?


Proszę o pomoc . :)

3

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-29T11:39:26+01:00
Różnice te wykształtowały się w procesie ewolucji drzew, która miała związek z przebiegiem pasm górskich.

W Ameryce Północnej i Azji Wschodniej łańcuchy górskie przebiegają z północy na południe
zatem w przeszłości, gdy klimat uległ zmianom doprowadziło to do migracji zwierząt oraz szkodników na południe.
Szkodniki atakowały liście drzew, ,,a te w obronie rozpoczęły produkcję czerwonego barwnika".
Działo się tak, ponieważ czerwony pigment liści odstrasza szkodniki, chroni liść od promieniowania słonecznego i mrozu.


Ten sam proces zachodził w Europie, lecz tam Alpy i inne łańcuchy górskie przebiegają z zachodu na wschód, co powodowało, że organizmom żywym było o wiele trudniej uciekać przed mrozem na południe. Doprowadziło to do wyginięcie wielu gatunków drzew, ale także do wymarcia gnębiących ich szkodników.
W ten sposób odpadła również konieczność produkcji czerwonych pigmentów.2009-11-29T11:56:20+01:00
Jesienne różnice temperatur między dniem a nocą, krótki dzień i coraz mniej światła powodują następowanie skomplikowanych procesów chemicznych w liściach.

Rośliny kończą proces odżywiania i przygotowują się powoli do zimowego snu. Przed zrzuceniem liści najpierw znika z nich zielony barwnik - chlorofil. Następnie ujawniają się niewidoczne do tej pory kolory żółte czyli ksantofile i czerwone - karoteny. Zjawisko to nie przebiega jednakowo u wszystkich gatunków. U jednych liście szarzeją, zasychają i szybko opadają. U innych przybierają na długo jaskrawe kolory. Każdego roku, ze względu na różny układ pogodowy drzewa przebarwiają się trochę inaczej. Teoretycznie najpiękniej wyglądają gdy koniec lata jest deszczowy a jesień słoneczna i sucha. Najwcześniej przebarwiają się drzewa, których liście uzyskują kolor żółty. Należą do nich: jesion, korkowiec i surmia. 2 tygodnie po nich swą barwę zmieniają kasztanowiec, buk, klon, tulipanowiec, modrzew i metasekwoja. W tym samym czasie przebarwiają się drzewa owocowe - czereśnia i grusza.

W październiku drzewa prezentują pięknie wybarwione owoce i liście - od koloru żółtego poprzez ognistoczerwony do brunatnego. Zanim liście zaczną opadać drzewa wyprowadzają z nich nadające się do wykorzystania substancje, które są później magazynowane w organach spichrzowych pnia i korzeni. Przyczyną wybarwiania się liści jest coraz krótszy dzień, na który liście reagują jak na "światłomierz". Gdy we wrześniu i październiku dni stają się chłodniejsze, nad ranem występują przymrozki, a w dzień jest słonecznie i ciepło, wówczas drzewa kończą sezon wegetacyjny. Aura ta przyczynia się do stopniowego rozkładu chlorofilu, barwnika dominującego, a na jego miejscu zaczynają się pojawiać inne barwniki jak antocyjany, które nadają liściom ciepłe barwy. Liście opadają dopiero wówczas, gdy u nasady ogonka liściowego rośliny odłożą warstwę tkanki - korka odcinającego dopływ wody do liścia.
  • Użytkownik Zadane
2009-11-29T15:33:31+01:00
Jesienne różnice temperatur między dniem a nocą, krótki dzień i coraz mniej światła powodują następowanie skomplikowanych procesów chemicznych w liściach.