Odpowiedzi

2009-05-25T20:38:39+02:00
I like Tuesday very much. On this day I do many interesting things. I have my fovourite lessons on Tuesdays - biology and swimming.
I like biology because I love animals and I like reading and learning about them. I have many books about animals and I have three pets at home: a dog, a cat and a hamster. I want to be a vet when I grow up.
My last lesson on Tuesday is swimming. It is my fovourite lesson because I love water and water sports. I am very good at swimming.
On Tuesday afternoons I always visit my grandma. She is a doctor and she is very clever. We talk about medicine and helping people and animals. I like it very much.
Later I do my homework and I go for a long walk with my dog.

Bardzo lubię wtorek. Robię wtedy wiele interesujących rzeczy. We wtorki są moje ulubione lekcje - biologia i pływanie.
Lubię biologię, ponieważ kocham zwierzęta i lubię o nich czytać i uczyć się. Mam wiele książek o zwierzętach i mam w domu trzy zwierzaki: psa, kota i chomika.Chcę być weterynarzem, kiedy dorosnę.
Moja ostatnia lekcja we wtorek to basen. To moja ulubiona lekcja, ponieważ uwielbiam pływanie i sporty wodne. Bardzo dobrze pływam.
We wtorkowe popołudnia zawsze odwiedzam babcię. Ona jest lekarką i jest bardzo mądra. Rozmawiamy o medycynie i o pomaganiu ludziom i zwierzętom. Bardzo to lubię.
Później odrabiam zadania i idę na długi spacer ze swoim psem.