Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-28T20:13:28+01:00
1. Róża rdzawa ; Charakterystyka
Pokrój
Krzew wysokości do około 2 (3) m, rośnie wolno i ma pokrój zwarty.
Łodyga
Pokryta kolcami. Kolce szare, hakowato zgięte, gęste; pędy krótkie. Oprócz nich występują także drobne igiełki i szczecinki.
Liście
Nieparzysto-pierzaste, zwykle 7-listkowe. Listki małe, szerokojajowate z zaokrągloną nasadą, błyszczące, ciemnozielone, mają na dolnej stronie gruczołkowate włoski wydzielające zapach jabłecznika. Są drobne, z obu stron zielone i nagie, lub rzadko owłosione. Brzegi listków podwójnie ząbkowane, ząbki szerokie i ogruczolone.
Kwiaty
Pojedyncze, lub zebrane w wielokwiatowe kwiatostany. Szypułki pokryte gruczołkami na trzoneczkach, często także szczecinkami. Kwiaty pięciopłatkowe, ciemnoróżowe, pojedyncze, osadzone są po jednym lub po 3 do 5 krótkich szypułkach. Działki kielicha pierzaste, po przekwitnieniu wzniesione do góry albo odstające na bok. Szyjki słupka gęsto owłosione, płatki korony drobne. Kwitnie w czerwcu.
Owoce
Jajowate, małe, czerwone owoce (tzw. owoce zbiorowe) dojrzewają we wrześniu.
2.Pokrój
Szpilkowe to w przeważającej części drzewa, osiągające największe w świecie roślin wysokości (sekwoja osiąga 100 m.). Nieliczne są krzewy.
Pień
Rdzeń wykształcony jest słabo, prawie cała masa pnia wykształcona jest z drewna wtórnego.
Liście
Drobne, szpilkowate lub łuskowate, rzadko opadają co roku (modrzew). Bardzo rzadko liście są duże i płaskie. Występuje w nich charakterystyczna tkanka transfuzyjna, która otacza wiązki przewodzące.
Kwiaty
Rozdzielnopłciowe, które są zebrane w szyszkach męskich i żeńskich. Męskie narządy rozrodcze mają postać łusek lub tarczek, do których przyczepione są mikrosporangia. Grupa łusek lub tarczek tworzy strobil, rzadko łączą się one w strobil złożony (sosna).
Drewno
Posiada przewody żywiczne.
4.konwalia ;d;d
1 5 1