Odpowiedzi

2009-11-28T17:35:54+01:00

Miłość ma zawsze swój początek i koniec. Początek miłości to połączenie dwóch dróg w jedną ścieżkę życia i dążenie nią do samego końca, do celu, patrząc w tym samym kierunku mimo wszelkich przeszkód napotykanych po drodze. W przypadku miłości Danusi i Zbyszka o początkach możemy mówić w
Tyńcu, w gospodzie "Pod Lutym Turem". Zbyszko wraz ze swoim towarzyszem Maćkiem opowiadają w karczmie o walce z Krzyżakami wtem Danusia Jurandówna zatrzymuje się w tym samym miejscu wraz z Księżną Anną Danutą jako jej dwórka.
Drogi dwójki nastolatków łączą się. Zbyszko- kochliwy osiemnastoletni chłopak, ujrzawszy piękną i schludną dziewczynę o urodzie anioła zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Początkowo młodzieniec obserwuje śpiewającą na stole dziewczynę z podziwem. Gdy stół się przechylił, a dziewczyna zaczęła spadać, Zbyszko złapał ją, poczym złożył jej śluby. Ślubował dziewczynie wierność do końca życia, pomstę śmierci matki dziewczyny na znak, której zdobędzie pęk pawich piór z krzyżackich hełmów, a także będzie przeciwstawiać się tym, którzy stwierdzą, że Danusia nie jest najpiękniejszą dziewczyną na świecie.
Aby uczucie było prawdziwe musi przejść wiele przeszkód a czasami przeżyć rozłąkę.
Tak było w przypadku Tej pary. Zbyszko zawzięcie pragnął dotrzymać obietnic, które złożył Danusi i już przy pierwszej okazji mało nie przypłacił tego głową. Młodzieńca od kary uratowała jego wybranka. Ten po odzyskaniu wolności musiał pojechać z Maćkiem do rodzinnego Bogdańca gdzie poznał Jagiełkę- dziewczynę, która obdarzała Zbyszka głębokim uczuciem. Gdy młodzieniec przebywał w Bogdańca Danusia u boku księżnej cierpliwie czekała na ukochanego.
Para, po długiej rozłące spotkała się w Ciechanowie. Ich uczucie było głębsze- nabrało kolorów i tak- szczęśliwi i zakochani w sobie po uszy- przeżywali kolejne dni i noc.
Tą całą harmonię zakłócił list od ojca, w którym prosił Danusie o przyjazd do Spychowa, bo tam ponoć zdarzył się wypadek. Para obawiała się, że to może być ich ostatnie spotkanie, więc uprosili księżną, aby przed wyjazdem Danusi zawarli związek małżeński.
Niedługo po wyjeździe Danusi, Zbyszko odkrył, że list był sfałszowany, więc od razu wyruszył na poszukiwania. Po długim czasie poszukiwań odnalazł ukochaną w ziemnej chacie ukrytej w gąszczu drzew.
Jednak dwunastoletnia dziewczynka nie wytrzymała tego całego stresu podczas porwania i tuż u kresu wędrówki przy granicach Spychowa skonała na rękach Zbyszko ledwo poznając jego twarz.
Bohaterowie powieści Henryka Sienkiewicza- Zbyszko i Danusia są bardzo podobni do Romea i Julii- bohaterów powieści Williama Szekspira. Obie pary są prawie w tym samym wieku, i miłość obu par wybucha niespodziewanie, zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia. Romeo i Julia podobnie jak Danuśka i Zbyszko biorą potajemnie ślub a ich miłość kończy się tragedią- Romeo i Julia popełniają samobójstwo.
Nieważne jak, gdzie i w którym momencie ścieżki kończy się kres wędrówki kochających się ludzi, bo pozostaje pamięć i uczucie, którym siebie darzyli.
9 2 9