Dwaj studenci geografii, Janek i Adam, od kilku tygodni samotnie podróżują po Afryce, zbierając materiały do swoich prac magisterskich. W ostatnim czasie od rodziców jednego z nich dotarła kartka pocztowa z Nairobi, a do rodziców drugiego podróżnika list, który został nadany w Dakarze.

a) Określ współrzędne geograficzne Nairobi i Dakaru, a następnie zapisz je poniżej.
......................
b) Określ różnicę czasu strefowego między tymi miejscowościami.
Obliczenia: ..................................
c) Ustal miejsce wysłania przesyłki pocztowej przez każdego z podróżników, jeśli wiadomo, że Janek jako pierwszy obserwował wchód Słońca.
Janek wysłał przesyłkę pocztową z ......, a Adam z ......... .
d) Podaj, w jakim kierunku udał się każdy z podróżników w dalszą podróż, jeśli wiadomo, że Janek 21 marca dotarł do Johannesburga, a Adam do Chartumu.
Janek udał się w kierunku ..........
Adam wyruszył w kierunku .........
e) Podaj nazwę strefy oświetlenia Ziemi, na której obszarze przebywał każdy z podróżników 21 marca.
Janek przebywał w strefie ......
Adam znajdował się w strefie .......
f) Podaj długość trwania dnia w miejscowościach, do których dotarli podróżnicy.
W miejscowościach, w których przebywali Janek i Adam, 21 marca dzień trwał .......... godzin.
g) Podkreśl poprawne informacje w poniższych zadaniach.
21marca w miejscu pobytu Janka kąt padania promieni słonecznych mierzony względem powierzchni Ziemi był większy/mniejszy niż w miejscu, w którym znajdował się Adam. W południe cień Adama był skierowany w kierunku północnym/południowym. Słońce góruje w zenicie dwukrotnie w ciągu roku w miejscu, w którym przebywał Janek/Adam.


Proszę o rozwiązanie tego zadania. To dla mnie bardzo ważne. Za szybkie i dobre rozwiązanie daje 'najlepsze'. Z góry dziękuję :))

1

Odpowiedzi

2014-05-31T18:38:34+02:00
1.Nairobi - 2∧S, 36∧EDakar - 14∧N, 17∧W 2.36∧ + 17∧ = 53∧1∧ - 4min53∧ * 4min = 212min = 3h 32min 3.Janek wysłał paczkę pocztową z Nairobi, a Adam z Dakaru. 4.Janek udał się w kierunku południowo-zachodnim.Adam wyruszył w kierunku wschodnim. 5.Janek przebywał w strefie umiarkowanej południowej.Adam znajdował się w strefie międzyzwrotnikowej. 6.W miejscowościach, w których przebywali Janek i Adam, 21 marca dzień trwał 12 godzin. Proszę. ;*
14 4 14