Odpowiedzi

2009-11-28T17:35:26+01:00
2. tkanka poprzecznie prążkowana buduje mięśnie szkieletowe a gładka buduje mięśnie gładkie. skurcz mięśni jest szybki w przypadku prążkowanej a powolny i długotrwały w przypadku gładkiej. skurcz mięśni poprzecznie prążkowanych jest zależny od naszej woli a skurcz mięśni gładkich niezależny od naszej woli
7 4 7
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-28T17:35:20+01:00
1 zadanie
-> ODDYCHANIE PŁUCNE (zewnętrzne) jako wymiana gazowa odbywająca się w pęcherzykach płucnych
-> ODDYCHANIE TKANKOWE (wewnętrzne) jako wymiana gazowa odbywająca się w komórkach ciała
-> ODDYCHANIE KOMÓRKOWE jako proces uwalniający energię

2 zadanie
1. Mięśnie gładkie zbudowane są z komórek przeważnie wrzecionowatego kształtu, w których centrum znajduje się po jednym jądrze. Wzdłuż całej komórki przebiegają delikatne włókna kurczliwe (miofibrylle). Mięśnie poprzecznie prążkowane zbudowane są natomiast z komórek walcowatego kształtu, na których obrzeżu znajduje się wiele jąder (są to komórki wielojądrowe). Włókna kurczliwe, wyglądające jak prążki, ułożone są poprzecznie względem komórki (stąd nazwa: mięśnie poprzecznie prążkowane).

2. Mięśnie gładkie występują głównie w ścianach naczyń krwionośnych, przewodu pokarmowego, dróg oddechowych i pęcherza moczowego. Mięśnie poprzecznie prążkowane to przede wszystkim mięśnie szkieletowe, twarzy, gardła i krtani.

3. Mięśnie gładkie kurczą się powoli i długo, niezależnie od naszej woli (nie można np. regulować skurczy jelit ani dwunastnicy). Mięśnie poprzecznie prążkowane kurczą się szybko i zależnie od naszej woli (jeśli chcemy - idziemy, jeśli chcemy - stoimy).

Pozdrawiam ;)
2 5 2
2009-11-28T17:36:52+01:00
2.Mięśnie gładkie różnią się od poprzecznie prążkowanych budową (1), występowaniem (2) i "rodzajem skurczy" (3).


1.Mięśnie gładkie zbudowane są z komórek przeważnie wrzecionowatego kształtu, w których centrum znajduje się po jednym jądrze. Wzdłuż całej komórki przebiegają delikatne włókna kurczliwe (miofibrylle). Mięśnie poprzecznie prążkowane zbudowane są natomiast z komórek walcowatego kształtu, na których obrzeżu znajduje się wiele jąder (są to komórki wielojądrowe). Włókna kurczliwe, wyglądające jak prążki, ułożone są poprzecznie względem komórki (stąd nazwa: mięśnie poprzecznie prążkowane).


2.Mięśnie gładkie występują głównie w ścianach naczyń krwionośnych, przewodu pokarmowego, dróg oddechowych i pęcherza moczowego. Mięśnie poprzecznie prążkowane to przede wszystkim mięśnie szkieletowe, twarzy, gardła i krtani.


3.Mięśnie gładkie kurczą się powoli i długo, niezależnie od naszej woli (nie można np. regulować skurczy jelit ani dwunastnicy). Mięśnie poprzecznie prążkowane kurczą się szybko i zależnie od naszej woli (jeśli chcemy - idziemy, jeśli chcemy - stoimy).
9 4 9