Odpowiedzi

2009-11-28T17:39:37+01:00
Sądze ze przyjazn, w tej najbardziej czystej i bezineresowanej postaci znajdziesz nop w "Kamienie na szaniec", "Zośka i parasol" ogolnie literatura wojenna, Rzecki i Wokulski, stosunek RZeckiego do stanisława, troska o niego, jednoczesnie analizuj w druga strone! chyba w "Cierpieniach młodego Wertera" jest przyjażń miedzy Werterem a "facetem" jego ukochanej? mylse ze w Hamlecie jest takze na pocztaku (nie pamietam imienia- kiedy słuchaja przepowiednie) motyw przyjazni, ale juz przyjazni ktora zostaje wystawiona na probe i nie przechodzi jej!! Tak jak i w miłosci tak samo w przyazni sa rozne oblicza...

Jelsi chodzi o te zła miłosc to wiersz Morsztyna "do trupa" gdzie paradoksalnie zestawiono ze soba trupa i nieszczesliwego kochanka i ku zdziwnieniu czytelnika to ten pierwszy wyhcodzi na tym lepiej!!! miłosc do samego siebie tutaj Narcyz, miłość rodzeństwa i oddanie tutaj np postawa Antygony ktora za wszelka cene nawet utrate wlasnego zycia chce pochowac brata! miłosc macierzyńska i odpowiedni przykładem i odzwierciedleniem jej w pełni pędza "Lament śietokrzycki" i "Tredy" Kochanowskiego mit o Demeter i Korze gdzie przedstawiono tragizm i ogromny bol rodzica po stracie dzecka!!! Ważny jest "Hymn do miłośći" Św Pawła... a w przypadku "Pieśni nad pieśniami" pamietaj ze oprocz znaczenie dosłownego jakim jest potezna miłosc Oblubieńca i Oblubienicy ma rownież naczenie alegoryczne czyli obraz miłosci dwojga ludzi nalezy rozumiec jako obraz relacji łaczacych boga i narod wybrany, Chrystusa i odkupionych przez niego ludzi, namietnosc w tej interpretacji to tesknota za bogiem!! "Moja piosenka II" Norwida to obraz milosci do ojczyzny tak samo Wielka Improwizacja w Dziadach.

Pamietaj tarze ze musisz odniesc sie do filozofi najlepiej na wstepie lub w pierwszym arumencie do filozofi, jak postrzegali miłosc i przyzażń wilcy mysliciele (Platon , sokrates) dobrze jest prztoczyc utwory teoetykow na temat miłosci i przyjazni przedstawionej w utworach jak jest ten temat realizowany!

Tak na margonesie do pracy maturalenj wybralam sobie temat "rozne oblicza miłosci w literaturze" temat bradzo podoby do twojego wiec na przyszlosc słuze pomoca..... aha wiesz bo ja jak narazie jelsi chodzi o teoretykow to ugrzezłam w miescu.... moze masz ty jakies propozycje?