Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-28T17:59:46+01:00
Obraz Jana Matejki przedstawia Ojca, pełnego smutku i żalu nad zwłokami swojej ukochanej córki. Ilustruje on treści zawarte w utworach Jana Kochanowskiego. Na pierwszym planie jest ojciec, który pochyla się nad zwłokami dziecka-córki. Na jego twarzy jest widoczny smutek, rozpacz z powodu straty ukochanej córki i żal. Urszulka, którą ostatni raz obejmuje ojciec jest ubrana w białą sukienkę, a w swoich malutkich, zimnych rączkach trzyma krzyż. Cały obraz Matejki jest ponury... i szary... Jedyne jasne miejsce to światło padające na pierwszy plan. Tłem jest szary pokój...
3 4 3
2009-11-28T18:13:27+01:00
Jan Matejko namalował obraz pt. ”Kochanowski nad zwłokami Urszulki”. Obraz przedstawia przeżywającego wielką tragedię spowodowaną śmiercią ukochanej córeczki.
Na pierwszym planie widnieje trumna ze zwłokami dziecka. Na niej leży czarny krzyż.U jej stóp leży lutnia , która jest symbolem poezji. Dziewczynka ubrana jest w białą sukienkę. Jej rączki położone są na brzuszku.
Na drugim planie widnieje ojciec pochylony nad zwłokami córeczki.Ojciec ubrany jest w czarny żupan z białym kołnierzem. Poeta obejmuje ciało dziewczynki by złożyć ostatni pocałunek. Smutne rysy twarzy pisarza świadczą o jego miłość do dziewczynki i bólu po stracie ukochanego dziecka. Widać obraz na ścianie i zapalone lampki. Po przeciwnej stronie ujawnia się regał z książkami.

Myślę , że ten obraz bardzo dobrze odzwierciedla ból, żal i miłość ojcowską.


Ja bym to tak napisała
2 2 2