1) Napisz jak zabopiec lub jaką profilaktykę zastosujesz przy :
salmonellozie,grypie,tasiemczycy.
2)Wymień środki ułatwiające osobom niepełnosprawnym funkcjonowanie w codziennym życiu, w domu i na ulicy.
3)Wymień kilka dzialań, jakie należałoby podjąć,aby przystosować szkołę dla uczniów niepełnosprawnych.
4)Wypisz, przejawy nietolerancji we współczesnym świecie.

Jak jest?


Jak być powinno?

Dlaczego nie jest tak jak być powinno?


Wnioski

2

Odpowiedzi

2009-11-28T18:26:42+01:00
1)
a)Aby zapobiec salmonellozie trzeba spożywać produkty które zostały poddane badaniom. Nie jeść czegoś czego nie wiemy skąd pochodzi. Trzeba również myć dokładnie jajka przed spożyciem.
b)Aby zapobiec grypie: Najlepiej zaszczepić się na nią. Są to szczepienia nie obowiązkowe, lecz potrzene naszemu organizmowi aby strzec się przed grypą. Również gdy przebyjemy grypę danego rodzaju jesteśmy na nią udpornieni.
c)Aby zapobiec tasiemczycy nie możemy jeśc surowego lub niedogotowanego mięsa.
2)
Osobom niepełnosprawnym słuchowo funkcjonowanie jest ułatwiane przez np. telefony z wideorozmowami. Dzięki temu mogą widzieć swoje znaki. Na ulicą często pojawiają się również znaki: Uwaga! Głusi!
Osobom niepełnosprawnym wzrokowo nie ma zbyt wielu ułatwień. Niestety u nas w Polsce nie ma oznakowań komunikacji miejskiej głośnomówiącej. Lecz są psy przewodniki które prowadzą niewidomego przez życie.
Osobom niepełnosprawnym które jeżdżą na wózku już od kilku lat tworzone są ułatwnienia. Chodźby podjazdy do budynków a nawet specjalne krótkie windy np. przy aptekach. Niestety w wielu blokach nie ma wind i niepełnosprawny nie może się dostać na piętro.
3)
Napewno stworzyć podjazdy do szkoły. Jesli szkoła jest dwupiętrowa stworzyć windę specjalną dla uczniów na wózku. Dla uczniów niewidomych można poprostu mówić i dokładnie opisywać co nauczyciel pisze na tablicy. Dla niepełnosprawnych słuchowo można poprostu nauczyć jedną z uczennic w języku migowym aby mogła tłumaczyć wszystko co mówi nauczyciel. No i oczywiście trzeba niepełnosprawnych nie stawiać na boku ale traktowac ich na równi i tego nauczyć uczniów i nauczycieli szkół w których uczą się niepełnosprawni.
4)
Jak jest?
Jeszcze wiele osób, nietoleruje osób o innej rasie czy innej religii. Są to głównie młodzież chuligańska lub osoby starsze. Chuligani biją osoby odmiennej rasie, naśmiewają się z nich oraz piszą obrażliwe teksty na ich temat. U osób starszych najczęściej pojawiają się wyzwiska.
Jak być powinno?
Osoby które nie pochodzą z Polski, lub wyznają inną religię powinni być traktowan na równi z innymi i nie powinne być obrażane czy bite.
Dlaczego nie jest tak jak być powinno?
Ponieważ niektórzy chcą aby tylko oni mieszkali w ich kraju, tylko oni mogli tu rządzić. Myślą również że osoby o odmiennych korzeniach czy religii mają złe zamiary wobec nich.
Wnioski
Powinny być stosowane kampanie które przekonywały by osoby że ludzie z innych krajów również sa ludźmi i powinniśmy ich traktować jak ludzi.
2 5 2
2009-11-28T19:26:20+01:00
1).Salmonelloza profilaktyka:
-mycie rąk po wyjściu z ubikacji i przed spożyciem posiłków
-przechowywanie żywności w niskiej temperaturze
-nie należy zamrażać odmrażać i znowu zamrażać żywności np.: lodów
-dokładne rozmrażanie mięsa i ryb przed smażeniem lub gotowaniem.
-mycie jaj przed użyciem
2). Podjazdy, elektryczne wózki na których znacznie szybciej można się byłoby poruszać (są ale drogie),w blokach windy,wydzielenie chodnika tak aby człowiek niepełnosprawny mógł się przemieścić.
3).Należałoby w szkole umieścić windę, podjazdy,specjalną klasę ze sprzętem dla niepełnosprawnych
4).śmianie się z dzieci i ludzi niepełnosprawnych i nieszczęśliwych,nietolerancja w pracy i szkole.

1 5 1