Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-28T18:15:18+01:00
ORMIANIE
Ormianie - naród indoeuropejski zamieszkujący początkowo obszar Zakaukazia i Wyżyny Armeńskiej, posługujący się językiem ormiańskim. Jednocześnie to najstarszy chrześcijański naród na świecie - chrzest przyjęli w 301 r. n.e. [4])
Tradycje i zwyczaje:
-Muzyka ormiańska
Starożytna i średniowieczna muzyka ormiańska była jednogłosowa. Jej głównymi nurtami były śpiewy ludowe, pieśni gusanów[ i pieśni sakralne. W liturgii kościelnej ważną rolę odgrywają tzw. szarakany (czyli hymny), z których najstarsze pochodzą jeszcze z V w. Obecnie bardzo popularna stała się grupa System of a Down. Artyści tego zespołu są pochodzenia ormiańskiego, łączą elementy metalu, rocka i muzyki ludowej Armenii, w swoich tekstach niejednokrotnie podejmują kwestie rzezi Ormian w 1915 r.
-większość świąt obchodzonych jest przez Ormian dwa tygodnie później niż w Kościele rzymskokatolickim.
Kuchnia:
Kuchnia ormiańska wpisuje się w tradycję kuchni starożytnej Azji. Istnieje od ponad trzech tysięcy lat. Pomimo różnych klęsk i nieszczęść, do dziś wraz z kulturą i religią zachowały się tradycje kuchni narodowej Ormian. Jest ona bardzo różnorodna i aromatyczna. Nazwy niektórych potraw wywodzą się z połączenia nazwy samej potrawy i naczynia w którym ją przyrządzano. Ten schemat nazewnictwa zachował się do dziś.
Przygotowanie potraw wymaga dużo wysiłku i jest czasochłonne. Inną cechą kuchni ormiańskiej jest ogromna waga przywiązywana do kolejności przygotowania, która najbardziej objawia się w wyrobach cukierniczych (np. wielowarstwowa PACHLAWA[8] lub GATHA), tzn. całą pracę dzieli się na kilka części, w których przygotowuje się mniejsze składniki, a dopiero później łączy się je w jedną całość. W bardzo szczególny sposób przyrządza się również potrawy mleczne (np. SPAS, KATHNOW) oraz zupy z dodatkiem mięsa mielonego. Sekret tkwi w kolejności przyprawiania potraw.
W kuchni ormiańskiej bardzo ważną rolę odgrywają szaszłyki, chleb ormiański (Lawasz[9]), a także warzywa i owoce, bowiem wykorzystuje się je do wyrobów konserwowanych lub suszy.

Ciekawoski:
-13 lutego obchodzi się w Armenii Trndez (Tiarn Aradż – Tirodżn endaradż: Witanie Pana). Tego dnia wieczorem ludzie palą ogniska i skaczą nad ogniem, w taki sposób jakby wyrzucają problemy, choroby itp. do ognia w ten sposób oczyszczają się zarówno duchowo jak i fizycznie. Owa tradycja przetrwała jeszcze z czasów przedchrześcijańskich. Po chrzcie Armenii (301) r. owa tradycja przetrwała, przekształciła się jednak w uroczystość Witania Pana.
-Do słynnych Ormian i osób pochodzenia ormiańskiego należą:
kompozytor Aram Chaczaturian,bard Bułat Okudżawa,pisarz amerykański William Saroyan,piosenkarz francuski Charles Aznavour.
12 4 12
2009-11-28T19:05:58+01:00
Http://www.dziedzictwo.ormianie.pl/Page-7

Wejdź na tą stronę tam jest wszystko :)
Historia dla Ormian jest niezwykle ważna.Dla Ormianki wyjście za mąż za mężczyznę pochodzącego z innego kraju jest praktycznie niemożliwe. Bardzo źle widziane są też rozwody, które, jeśli do nich dojdzie, uznawane są za hańbę dla całej rodziny. W każdej rodzinie żyjącej poza Armenią kultywowane są zwyczaje, np.: brak szacunku wobec starszych rozumiany jest jako odejście od tradycji. Żona nie może podnosić głosu na męża – uważane jest to za poniżające dla obojga. Kiedy do pomieszczenia wchodzi mę
Ormiańska kultura to również kultura chrześcijańska. Wiele świąt i tradycji mamy wspólnych, a dzieci ormiańskie uczęszczają na lekcje religii. Warto tutaj zauważyć, że kalendarz kościoła ormiańskiego oparty jest na kalendarzu juliańskim - większość świąt obchodzonych przez Ormian przypada dwa tygodnie później niż w kościele rzymskokatolickim. Bardzo ważne jest dla nich dobre wykształcenie.
Język ormiański należy do rodziny języków indoeuropejskich (naznaczony silnym wpływem innych języków regionu m.in.: aramejskiego i średnioperskiego).
Etapy rozwoju języka ormiańskiego:
• grabar (գրաբար - grabar) - starożytny język ormiański, obecnie używany w Kościele Ormiańskim
• średnioormiański (միջին հայերեն - miczyn hajeren) - zwany też kilikijskim ormiańskim (կիլիկյան հայերեն)
• aszcharhabar (աշխարհաբար - aszcharabar) - konglomerat grabaru średnioormiańskiego i współczesnego ormiańskiego
skąd to wszystko wiesz?\