Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-28T18:10:40+01:00
U mszaków występuje heteromorficzna przemiana pokoleń z przewagą gametofitu. Gametofit czyli pokolenie płciowe ma postać ulistnionej łodyżki.Znajdują się nanich wielokomórkowe gametangia. Męskie (plemnie, anterydia) są kuliste lub maczugowate i wytwarzają wiele spiralnie skręconych spermatozoidów (anterozoidów). Żeński organ archegonium ma kształt butelkowaty. W rozszerzonej części znajduje się pojedyńcza komórka
jajowa. Po deszczu lub silnej rosie anterydia pękają uwalniając spermatozoidy. Dostają się one do komórki jajowej w archegonium (zapłodnienie)ZAPOŁODNIENIE WYMAGA OBECNOŚCI KROPLI WODY. Zygota daje początek diploidalnemu sporofitowi. Ma on postać długiej, bzlistnej łodyżki-sety. Na jej szczycie znajduje się puszka (sporangium), która może być okryta czepkiem. Może zawierać chloroplasty i przeprowadzać fotosyntezę jednak żyje kosztem gametofitu - pobiera od niego substancje mineralne i wodę.
Z puszcze znajduje się archespor który w wyniku podziałów daje zarodniki. Puszka jest zamknięta przez wieczko. Zgy spory dojrzeją zarodnia się otwiera (wątrobowce-pęka na 4 klapki u mchów odpada wieczko). Wysypywanie się zarodników jest regulowane przez ozębnię. W zależności od wilgotności zmniejszają lub zwiększają średnicę otworu zarodni. Zarodnik pada na podłoże i kiełkuje dając splątek z którego wyrasta gametofit. Cykl zamyka się.
Mszaki mogą rozmnażać się też bezpłciowo przez rozmnóżki.
3 5 3