Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-28T21:18:54+01:00

Referat o mózgu człowieka

Mózg to główna część układu nerwowego człowieka, nadrzędny organ analizujący bodźce zewnętrzne i kontrolujący funkcjonowanie organizmu. Mózg ma formę zgrupowania tkanki nerwowej w głowie lub odpowiadającej jej okolicy ciała. Mózg bezkręgowców wykazuje różny stopień wykształcenia, z reguły ma formę tzw. zwojów mózgowych. Mózg kręgowców w rozwoju zarodkowym powstaje z przedniej części cewki nerwowej, która różnicuje się najpierw w trzy pęcherzyki pierwotne (przodomózgowie, śródmózgowie, tyłomózgowie). Pierwszy i trzeci z nich różnicują się na dwa, co prowadzi do powstania ostatecznej, pięcioczęściowej budowy mózgu: kresomózgowie, międzymózgowie, śródmózgowie, tyłomózgowie (móżdżek) i rdzeniomózgowie (rdzeń przedłużony). Wewnątrz mózgu znajduje się układ mózgowych komór. Powierzchnię mózgu pokrywają opony mózgowo-rdzeniowe.


Mózg jest najpotężniejszym samoorganizującym się systemem biologicznym w postrzeganym wszechświecie. Jego zdolności kodowania, organizowania i przechowywania każdej napływającej informacji są nieograniczone.


Ramon y Cajal, hiszpański anatom, pod koniec XIX w. wykazał, że układ nerwowy jest strukturą złożoną z wielu komórek nerwowych – neuronów. Odkrycie to stworzyło nową epokę w badaniach funkcji mózgu. W ostatnim dziesięcioleciu znacznie rozwinęły się też metody obrazowania mózgu żyjącego człowieka. Możliwe jest oglądanie struktury anatomicznej mózgu, które pozwala na wizualizację jego aktywności.


Każda półkula stanowi w dużym stopniu samodzielny system, który może funkcjonować niezależnie od systemu leżącego po przeciwnej stronie mózgu. Każda z półkul ma też swój zakres specjalizacji, w której wykazuje wyższość nad półkulą sąsiednią. Uważa się, że obie półkule tworzą pewien dynamiczny system, w którym istotną rolę pełni każda z półkul.

OBRAZEK DO TEGO W ZAŁĄCZNIKU
2009-11-28T22:00:44+01:00
Choroby wystepujace u człowieka to:

rozedma płuc
zapalenie żołądka
niedoczynność tarczycy
zapalenie tarczycy
hipotermia
nieżyt nosa
zgada
nudności i wymioty
kamica żółciowa,
zaburzenia psychosomatyczne
zapalenie powiek
zapalenie spojówek
zanik kostny
ziarnica złośliwa,
zaburzenia oddychania
tężyczka
czerwienica
kłykciny kończyste
atopowe zapalenie skóry
czyraki skórne
dusznica bolesna
opryszczka narządów płciowych
kiła
trądzik różowaty
afta
zapalenie cewki moczowej
cysta naskórkowa
migotanie przedsionków
kardiomiopatie
konflikt matczyno-płodowy
żółtaczka noworodka
częstoskurcz napadowy
wcześniak